10 nietypowych i super skutecznych sposobów na wykorzystanie oleju rycynowego

grudnia 09, 2017

Olej rycynowy mimo że znany od lat, nadal pozostaje dla niektórych wielką tajemnicą. Niewiele osób wie, że olejek rycynowy ma mnóstwo skutecznych zastosowań. Można nim pielęgnować skórę, włosy, rzęsy, brwi, paznokcie i leczyć niektóre schorzenia. Zobacz, jak zaoszczędzisz, stosując olej rycynowy.

1. Olej rycynowy na paznokcie


Suche i rozdwajające się paznokcie można skutecznie zregenerować za pomocą oleju rycynowego. Moczenie paznokci w podgrzanym oleju nawilża je i wzmacnia. Jeżeli nie masz czasu na taki zabieg, możesz po prostu wetrzeć odrobinę olejku w paznokcie i skórki (oczywiście po zmyciu lakieru). Rób tak 3-4 razy w tygodniu, a Twoje paznokcie staną się znacznie twardsze i gładsze.

2. Olej rycynowy na trądzik


Oczyszczające właściwości olejku rycynowego możesz wykorzystać w leczeniu trądziku. Bardzo popularna jest metoda OCM, czyli oczyszczanie za pomocą olejów. Nakładasz na skórę twarzy mieszankę oleju rycynowego (30%) i innego naturalnego oleju (70%) i masujesz przez kilka chwil. Moczysz muślinową szmatkę w ciepłej wodzie i ścierasz nią olej. Płuczesz i ścierasz jeszcze raz, aż do całkowitego usunięcia tłustej warstwy.


Innym sposobem jest też smarowanie krostek czystym olejem rycynowym oraz wcieranie go w ogniska największych zmian skórnych i pozostawianie na kilka godzin. Olej co prawda bardzo się klei i świeci, ale skuteczność działania rekompensuje te niedogodności. Systematyczne wcieranie olejku może pomóc w pozbyciu się lekko i średnio zaawansowanego trądziku.

3. Olej rycynowy, jako odżywka do rzęs i brwi


Wystarczy, że naniesiesz niewielką ilość oleju rycynowego na końcówki rzęs i na brwi i pozostawisz do wchłonięcia. Unikaj jednak dostawania się oleju rycynowego do oczu, bo większość osób odczuwa z tego tytułu ból, pieczenie i łzawienie.

4. Olej rycynowy do pielęgnacji suchych włosów


Olej rycynowy możesz wcierać we włosy nierozcieńczony lub rozcieńczać go w stosunku 1:1 na przykład z olejem lnianym. Sam w sobie na niektóre włosy może działać wysuszająco, ale w połączeniu z innym olejem nie powinien przesuszyć pasm. Uważaj tylko na ilość, bo olej rycynowy bardzo trudno zmyć. Jeżeli nałożysz go za dużo, konieczne będzie kilkukrotne mycie włosów, które zniweczy cały uzyskany olejem efekt.

5. Olej rycynowy do zabezpieczania końcówek włosów


Olej rycynowy doskonale sprawdza się do zabezpieczania końcówek przed rozdwajaniem i puszeniem. Bardzo mocno dyscyplinuje włosy, przez co końcówki wyglądają na zdrowe i nawilżone.

6. Olej rycynowy do oczyszczania wątroby


Okłady z oleju rycynowego mogą ponoć pomóc oczyszczać wątrobę z toksyn. Procedura wykonywania takich okładów jest bardzo prosta. Najpierw przecierasz skórę roztworem sody oczyszczonej, a następnie nasączasz gazę olejem rycynowym, przykładasz w okolice wątroby i owijasz się folią, by zatrzymać ciepło. Okład powinien trwać od godziny do kilku godzin, a po jego zdjęciu ponownie przemywasz skórę roztworem sody.

7. Olej rycynowy do masażu


Olej rycynowy jest bardzo tłusty i wolno wsiąka w skórę, więc doskonale sprawdza się do masażu. Można go stosować samodzielnie bądź w rozcieńczeniu z lżejszym olejem – lnianym lub na przykład z pestek malin.

8. Olej rycynowy na blizny


Regularne smarowanie podgojonych już uszkodzeń skóry olejem rycynowym sprawia, że skóra w obrębie urazu szybciej się regeneruje i można uniknąć blizn. Olej rycynowy sprawdza się szczególnie przy niewielkich urazach, niestety nie poradzi sobie w przypadku osób o skłonności do tworzenia się bliznowców.

9. Olej rycynowy na rozstępy


Smarowanie brzucha olejem rycynowym pomaga uniknąć rozstępów w czasie ciąży. Podobnie jest też w czasie szybkiego tycia i chudnięcia. Olej rycynowy nie tylko zminimalizuje tworzenie się rozstępów, ale pomoże usuwać też te, które się już pojawiły.

10. Olej rycynowy na porost włosów


Wcieranie w skórę głowy oleju rycynowego sprawia, że cebulki włosowe są pobudzone i odżywione, a dzięki temu szybciej rosną. Żeby zauważyć pozytywne efekty, trzeba taką wcierkę stosować 1-2 razy w tygodniu.

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.