Zdrowotne aspekty tatuażu – dowiedz się, zanim się zdecydujesz!

lipca 31, 2017

Jeśli chodzi o podjęcie decyzji o zrobieniu sobie tatuażu, jednym z aspektów, które trzeba koniecznie wziąć pod lupę jest aspekt zdrowotny. Nie znaczy to wcale, że tatuaży trzeba się bać, bo większość z nich jest wykonywana w zupełnie bezpieczny sposób, jednak faktem jest, że nieprzewidziane konsekwencje zdrowotne nie mogą zostać wykluczone.

Warto poznać potencjalne komplikacje zdrowotne, które mogą wyniknąć ze zrobienia sobie tatuażu i dowiedzieć się, co należy wziąć pod uwagę, by tatuaż wykonać w sposób bezpieczny.

O co musi zadbać studio tatuażu?Tatuaże mogą wiązać się z ryzykiem zdrowotnym, ponieważ są ingerencją w ciało. By tatuaż mógł zostać wykonany, igła musi wejść pod skórę, co wiąże się z ryzykiem wystąpienia:

- zakażeń grzybiczne lub bakteryjne, które mogą doprowadzić do wystąpienia sepsy
- zapalenia wsierdzia spowodowanego przez dostające się do krwi bakterie
- żółtaczki

Każda z wyżej wymienionych chorób jest poważnym ryzykiem dla życia i zdrowia. Istnienie ryzyka nie oznacza jednak wcale, że tatuowanie się jest z gruntu niebezpieczne. Trzeba jedynie pamiętać o tym, by odwiedzać studia, które dotrzymują odpowiednich standardów higieny. Wśród aspektów, o które muszą zadbać tatuatorzy znajduje się:

- absolutne unikanie palenia, picia i jedzenia na terenie salonu
- używanie jednorazowych rękawiczek
- dezynfekcja wyposażenia
- zabezpieczenie sprzętu do tatuowania

Są to oczywiście standardy, których dotrzymuje każde profesjonalne studio tatuażu. To jeden z wielu powodów, dla których kluczowe jest wybranie studia, które cieszy się bardzo dobrą opinią.

O co musi zadbać osoba robiąca sobie tatuaż?


Same wysokie standardy higieny zachowywane przez wybrane przez nas studio nie wystarczą, by móc być pewnym uniknięcia komplikacji. O pewne aspekty trzeba zadbać ze swojej strony. Należy unikać picia alkoholu na dwa dni oraz wizyt w solarium na siedem dni przed zabiegiem. To pierwsze powoduje rozrzedzenie krwi, a to drugie sprawia, że tusz o wiele słabiej się przyjmuje.

Absolutnie kluczowe jest również, by odpowiednio się przebadać w celu sprawdzenia, czy nie występują przeciwskazania. Są wśród nich między innymi:

- uczulenie na używane do wykonywania tatuażu składniki
- anemia – może spowodować zasłabnięcie w trakcie zabiegu
- nowotwory
- HCV
- HBV
- HIV
- przeziębienia, które mogą opóźnić gojenie się tatuażu
- cukrzyca - może spowodować większe ryzyko infekcji i skomplikować proces gojenia

Wymienione przeciwwskazania różnią się, jeśli chodzi o stopień powagi potencjalnych komplikacji, jednak żadnego z nich nie można zignorować.

Przezorność dla uniknięcia stresu


Jak zostało już wspomniane, celem niniejszego artykułu nie jest zniechęcenie do zrobienia sobie tatuażu! Jednak tak poważna decyzja musi być gruntownie przemyślana, szczególnie biorąc pod uwagę, że w grę wchodzi życie i zdrowie. Wybranie profesjonalnego studia tatuażu i zbadanie się pod kątem ewentualnych przeciwwskazań pozwala osobie decydującej się na tatuaż zachować pełen spokój ducha!

W przygotowaniu artykułu pomogła witryna: Zdobienie-Ciała.pl

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.