Kozieradka – właściwości i zastosowanie kozieradki

lipca 06, 2017

Szukasz naturalnego produktu, który pomoże Ci uporać się ze złym funkcjonowaniem układu trawiennego lub po prostu chcesz zadbać o zdrowie? Czy kozieradka może Ci pomóc i czy warto ją stosować? Właściwości kozieradki sprawiają, że ta niepozorna roślina nie tylko leczy, ale też zapobiega wielu dolegliwościom.

Czym jest kozieradka?


Kozieradka (kozieradka lekarska) to gatunek rośliny zielnej z rodziny bobowatych. Jej naturalne miejsce występowania to tereny Azji i Europy Wschodniej. Kozieradka rozprzestrzeniła się także w innych rejonach, jako gatunek zawleczony, przez co jest uprawiana niemal na całym świecie.

Zastosowanie kozieradki


Zastosowanie kozieradki jest bardzo szerokie. Dzięki nasionom tej rośliny możesz pozbyć się wielu schorzeń.

Co da Ci kozieradka?

- Usprawnienie funkcjonowania układu trawiennego - nasiona kozieradki zwiększają wydzielanie soku żołądkowego i trzustkowego. Dzięki temu pomagają w leczeniu chorób wątroby, zapalenia błony śluzowej żołądka oraz pozbyciu się wzdęć. Co więcej, nasiona kozieradki mogą być podawane także osobom z zaburzeniami łaknienia, bo mają właściwości pobudzające apetyt.

- Pozbycie się problemu z zaparciami – zawartość błonnika powoduje pobudzenie perystaltyki jelit.

- Nasiona kozieradki są używane w przypadku chorób pasożytniczych układu pokarmowego.

- Ochrona przed rakiem jelita grubego dzięki obecności diosgeniny, która hamuje wzrost i stymuluje śmierć komórek nowotworu w jelicie grubym.

- Obniżenie poziomu złego cholesterolu - zawartość saponin steroidowych, które zwiększają metabolizm cholesterolu i jego przemianę w wątrobie do kwasów żółciowych. Co więcej, saponiny opóźniają także wchłanianie się związków tłuszczowych w organizmie. Ryzyko wystąpienia miażdżycy i chorób serca znacznie się zmniejsza.

- Działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze - nasiona kozieradki są w stanie zwalczyć bakterie (gronkowiec złocisty, E. coli, Salmonella czy rzęsistka pochwowego).

- Kozieradka jest wykorzystywana także podczas chorób układu oddechowego, ponieważ ma właściwości wykrztuśne.

- Wspomaganie leczenia chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera.

Łagodzenie stanów zapalnych i zmniejszanie obrzęków sprawia, że kozieradka ma także zastosowanie w leczeniu stłuczeń i urazów.

- Zapobieganie wypadaniu włosów, dzięki specjalnym wcierkom zrobionym z nasion kozieradki.


Jak dawkować kozieradkę?


Jak wiadomo, każdy produkt należy przyjmować w odpowiednich dawkach, bo inaczej może on wywołać różnego rodzaju skutki uboczne. Doustnie kozieradkę można przyjmować w ilości do 6 gram na dobę, natomiast zewnętrznie (jako okłady), do 50 gram surowca dodane do 250 ml wody i użyte po około 30 minutach.

Zastosowanie kozieradki w kuchni

W Azji zastosowanie kozieradki jest na porządku dziennym i tam dodaje się ją niemal do wszystkich potraw. Nasiona kozieradki w smaku są lekko gorzkie i aby pozbyć się nuty goryczy tych nasion, należy je uprażyć. Liście lub kiełki z kozieradki idealnie pasują do sałatek, a kozieradka suszona będzie idealna do zapiekanek warzywnych.

Przepis na sałatkę z kozieradką:

4 pomidory
100 gram sera feta
1 szklanka kiełków kozieradki
pół szklanki siekanej pietruszki
3 łyżki siekanych listków bazylii
mała cebula
2 łyżki soku z cytrynu
szczypta soli i pieprzu
2 łyżki oliwy

Pokrojone pomidory i ser feta zmieszać z pozostałymi składnikami, a następnie dodać sól i pieprz, poleć sokiem z cytryny i całość wymieszać.

Kozieradkę charakteryzuje wiele właściwości leczniczych. Kozieradka spożywana w odpowiednich ilościach może mieć pozytywny wpływ na Twoje zdrowie. Kto wie, może w końcu przestaną wypadać Ci włosy, albo poprawisz funkcjonowanie swojego układu trawiennego.

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.