Wrotycz - cudowny lek na wiele dolegliwości. Właściwości wrotyczu

czerwca 21, 2017

Zastosowanie wrotyczu w niektórych kwestiach może wydawać się dość absurdalne. Kto by przypuszczał, że taka niepozorna roślina może być pomocna w przypadku bóli reumatycznych czy problemu z wypadaniem włosów? Takie cuda to nie jedyne działanie wrotyczu. Właściwości wrotyczu obejmują wiele innych schorzeń.

Wrotycz – jak wygląda i gdzie rośnie?


Wrotycz to roślina, która powszechnie występuje w całej Europie i Azji. Jest znana też i w Polsce. To gatunek należący do astrowatych. Wrotycz rozrasta się w duże kępy, osiągając wysokość do 1,5 metra. Kwiaty wrotyczu tworzą charakterystyczne żółte koszyczki. Roślina ta ma intensywny charakterystyczny zapach, który przypomina nieco kamforę. Wrotycz rośnie masowo na łąkach, polach, ugorach, usypiskach i leśnych polanach. Można go też spotkać nad brzegami wód. Kwitnie od lipca do września.

Wrotycz - zastosowanie


Działanie wrotyczu jest bardzo szerokie. Dzięki naparom z tej rośliny, ale także innym produktom jesteś w stanie zdziałać wiele w zakresie zdrowia.

Kiedy stosować wrotycz?


- W przypadku bóli reumatycznych - wyciąg alkoholowy z kwiatów wrotyczu zazwyczaj wykorzystuje się do nacierania stawów, gdzie ból spowodowany jest reumatoidalnym zapaleniem.

- Na opryszczkę ze względu na silne działanie przeciwwirusowe aksylaryny znajdującej się w korzeniu, jak i części naziemnej tej rośliny.

- Na wszy i świerzb - zawartość tujonów powoduje działanie przeciwpasożytnicze. Na tę chwilę popularne jest stosowanie wyciągów alkoholowych z kwiatów wrotyczu. W przypadku wymienionych chorób możliwe jest także stosowanie zewnętrzne naparów.

- Suplementy na bazie wrotyczu pobudzają akcję serca i zwiększają siłę skurczu mięśnia sercowego. Co więcej, pobudzają oddychanie i pomagają w wydzielaniu się hormonów. Produkty z wrotyczu regulują miesiączki i zwiększają odczucia podczas stosunku seksualnego.

- Działanie antyagregacyjne - wrotycz zapobiega zastojowi krwi, powstawaniu zakrzepów i odkładaniu się blaszek miażdżycowych w tętnicach.

- Okład zrobiony z rozcieńczonego octu wrotyczowego jest w stanie pomóc przy stłuczeniach i obrzękach, stopniowo pomagając nam się ich pozbyć.

- Do leczenia stanów zapalnych błon śluzowych stosuje się różnego rodzaju płukanki z wrotyczu.

- Ropne zapalenie zatok nosowych można usunąć dzięki kroplom wrotyczowym.
Jak stosować wrotycz na co dzień?

Jeśli chcesz przygotować napar z wrotyczu, to wystarczy 3 łyżki świeżego lub suszonego ziela zalać wrzątkiem i odstawić na 30 minut. Tego rodzaju „herbatka” będzie miała działanie oczyszczające i wzmacniające. Należy ja pić 3-4 razy dziennie po jednej szklance.

Nafta wrotyczowa może sprawdzić się wtedy, kiedy chcesz pozbyć się ropnych pryszczy, zapobiec wypadaniu włosów lub nadać im połysk. Naftę wrotyczową należy przygotować w następujący sposób: pół szklanki świeżego i koniecznie zmielonego ziela wrotyczu, zalać czystą naftą (200 ml). Następnie należy macerować to w szczelnie zamkniętym słoju przez około 7 dni. Kolejny krok to przecedzenie powstałego produktu i wcieranie go w wybrane miejsce.


Możliwe jest także sporządzenie napoju, który poprawi samopoczucie, a dodatkowo pozwoli Ci się lepiej skoncentrować. Składa się on z nalewki wrotyczowej (100 ml), nalewki z dziurawca (50 ml), nalewki z miłorzębu Ginkgo (50 ml), nalewki arnikowej (25 ml) oraz Cardiola C – krople (25 ml). Wszystko należy ze sobą wymieszać i zażywać do 3 razy dziennie po 10 ml, a następnie spożyć 3 łyżki miodu.

Wrotycz – skutki uboczne

Wrotycz to silne zioło, więc uważaj. Stosowanie go w nadmiernych ilościach może doprowadzić do:

- nudności, wymiotów, biegunki
- zaczerwienienia twarzy
- zawrotów głowy
- kichania

Wrotycz nie jest wskazany kobietom w ciąży oraz tym, które karmią piersią.

Jak widać, właściwości wrotyczu są dość interesujące. Jest to roślina o bardzo szerokim spektrum działania. Jeśli masz jakiś problem zdrowotny, na który działanie wrotyczu mogłoby być pomocne, to nie wahaj się i spróbuj, ale koniecznie po konsultacji z lekarzem.

1 komentarz:

  1. Tak samo jak zakazują konopi, które mają jeszcze szersze spektrum lecznicze. Wszystkim rządzą pieniądze, ale na szczęście jest kilka zaufanych firm z produktami konopnymi gdzie można kupić je legalnie w Polsce. Moja ulubiona marka, dzięki której leczę padaczkę i efekty są praktycznie natychmiastowe to Carun. Wysoka jakość i czeskie doświadczenie w tej sprawie ma wielkie znaczenie. Poczytajcie jakie właściwości mają konopie: https://konopiafarmacja.pl/wyroby-z-konopii/17-konopny-ekstrakt-cbd-6.html

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.