17 sposobów na minimalizm w praktyce

kwietnia 15, 2017

Proste życie, czyli jakie? Łatwe, bez komplikacji i utrudnień. Dzisiaj istnieje wiele sposobów na to, by ułatwić sobie codzienność. Jednym z nich jest minimalizm - styl życia, który może czynić człowieka szczęśliwym i bogatszym wewnętrznie. Minimalizm oznacza rezygnację z tych rzeczy, które nie są nam naprawdę niezbędne. Ci, którzy praktykują minimalizm, potwierdzają, że była to jedna z lepszych decyzji w ich życiu. Korzystają z życia tak, jak wszyscy, tylko w nieco inny sposób.

Minimalizm – styl życia, który pozwala być szczęśliwym


Minimalizm to odpowiedź na bezmyślny i nieuzasadniony konsumpcjonizm. To alternatywa dla błędnego koła kupowania i posiadania coraz większej ilości rzeczy. Rzeczy, które człowiekowi tak naprawdę są zbędne. Jeśli chcesz stosować minimalizm w praktyce i mieć dzięki niemu proste życie? Postępuj według konkretnych zasad i zobacz, ile korzyści przynosi.

1. Nie kupuj rzeczy, których nie potrzebujesz

Zanim zdecydujesz się na zakup kolejnego przedmiotu, to dokładnie zastanów się, czy naprawdę tego potrzebujesz. Łatwo zauważyć, że czasem kupuje się coś pod wpływem chwili, emocji czy tylko dlatego, że zachwyca się tym znajomy. Impulsywne kupowanie daje szczęście tylko na chwilę, bo później taka rzecz leży nieużywana. Sztuka minimalizmu to sztuka wyboru między tym, co potrzebne, a tym, z czego można zrezygnować i nie odczuć żadnej straty. Nie miałaś do tej pory i dało się żyć? Znaczy się, że i teraz możesz nie mieć.

2. Oszczędzaj, jeśli masz możliwość

Minimalizm sprzyja ograniczaniu wydatków, a co za tym idzie, może być sposobem na oszczędzanie pieniędzy. Dzisiaj masz do dyspozycji wiele kont bankowych, na których zaoszczędzone pieniądze możesz dodatkowo pomnażać. Jeśli nie kupujesz ponad miarę, to oszczędzasz też czas i nerwy. Pomyśl o tym, ile godzin spędzasz niepotrzebnie w galeriach handlowych, kupując tam rzeczy, które tak naprawdę nie są Ci do niczego potrzebne. Czas, który masz spędzić w galerii, poświęć swoim bliskim, spotkaj się ze znajomymi lub poczytaj książkę.

3. Mniejsze wymagania, to mniej pracy ponad siły

Kiedy dostrzeżesz, jak niewiele rzeczy jest potrzebnych do szczęścia, będziesz mogła zrezygnować z nadgodzin, czy dodatkowego etatu. Wystarczy Ci tych pieniędzy, które już zarabiasz. Nie trzeba decydować się na kredyty, które często doprowadzają ludzi do ruiny. Mniej pracy, to więcej czasu na przyjemności. Na spacery, na spotkania ze znajomymi, na kino, czy na to, by prowadzić blog o minimalizmie, jeżeli też masz takie zapędy, jak ja. :)


4. Właściwie wybieraj miejsce na urlopowy wyjazd

Żeby odpocząć, nie musisz jechać tam, gdzie wszyscy Twoi znajomi. Być może lepiej będzie wybrać wyjazd do miejsca położonego bliżej, niż jechać do odległego kurortu, tylko dlatego, że jest on popularny. Upalna pogoda jest nie tylko w Grecji, ale i w Bułgarii a Bułgaria jest dodatkowo tańsza. Zanim zdecydujesz się na wyjazd, dokładnie zapoznaj się z ofertami biur podróży. Nie sugeruj się niską ceną. Taka oferta może nie spełnić Twoich oczekiwań. Minimalizm nie polega na ograniczaniu się pod względem finansowym, ale na wydawaniu pieniędzy tak, by czuć satysfakcję i spełnić swoje potrzeby.

5. Gotuj na zapas

Dodatkowe porcje jedzenia można zjeść następnego dnia lub zamrozić i wykorzystać wtedy, kiedy zabraknie czasu na gotowanie. Jeśli robisz kanapki na kolację, to możesz przygotować sobie od razu kanapki do pracy czy dzieciom do szkoły. Na tym też może polegać minimalizm - styl życia, który pozwoli zaoszczędzić czas i ograniczyć ilość wykonywanych czynności.

6. Planuj i organizuj swój czas

Kup kalendarz, w którym będziesz zapisywać wszystkie rocznice, spotkania i ważne daty. W ten sposób nie zapomnisz o niczym istotnym, a Twoje życie stanie się prostsze. Dzięki kalendarzowi łatwiej Ci będzie planować obowiązki. Jeśli jeden dzień w tygodniu wyznaczysz sobie na duże zakupy, pranie czy wielkie porządki, to może Ci o tym przypomnieć aplikacja do zarządzania czasem. Zainstaluj ją sobie w telefonie i miej zawsze rękę na pulsie. Koniec z traceniem czasu czy nerwowym załatwianiem ważnych spraw na ostatnią chwilę. Potrzebujesz pomysłów, jak planować czas w imię filozofii minimalistycznej? Czytaj blog o minimalizmie i inspiruj się. Wdrażaj każdą radę w życie i testuj.

7. Zakupy tylko z listą

Zanim wybierzesz się na zakupy, dokładnie sprawdź stan szafek i lodówki. Pomyśl o tym, co będziesz gotować w ciągu kolejnych dni. Na podstawie tych informacji przygotuj sobie konkretną i szczegółową listę zakupów. Dzięki niej nie zapomnisz o niczym, czego potrzebujesz i nie kupisz tego, co jest Ci zbędne. Lista zakupów pozwoli Ci zaoszczędzić czas - nie będziesz błądzić między sklepowymi półkami, zastanawiając się, co jeszcze masz do kupienia.


8. Wprowadź jasne zasady w domu, podziel obowiązki

Podział obowiązków między członków rodziny na pewno ułatwi Ci funkcjonowanie i zdejmie z Ciebie część obowiązków. Jeśli nauczysz dzieci sprzątania po sobie i przydzielisz im określone zadania, to będzie Ci po prostu łatwiej. Minimalizm w życiu codziennym wdrażaj w życie całej rodziny, ucząc dzieci, jak zarządzać czasem i jak odpowiadać za przestrzeń wokół siebie.

9. Oczyść przestrzeń ze zbędnych rzeczy

Jeśli dobrze się rozejrzysz, to na pewno znajdziesz w swoim domu rzeczy, z których wcale nie korzystasz. W takim razie, po co zagracają one Twoje mieszkanie? Pozbądź się ich, bo skoro do tej pory nie były Ci potrzebne, to na pewno nie odczujesz ich braku. Wyznacz sobie jeden wolny dzień, przejrzyj każdy kąt w domu i zaangażuj domowników w prace porządkowe. Razem posortujcie zbędne rzeczy. Być może któreś z nich uda się naprawić i korzystać z nich nadal.

Wśród tych przedmiotów mogą znaleźć się takie, którymi będziesz mógł oddać znajomym lub rodzinie. Zbędne rzeczy możesz też odsprzedać lub oddać osobom potrzebującym. Te, które nie nadają się do użytku, trzeba będzie wyrzucić. Nie miej sentymentów. Minimalizm w praktyce to przede wszystkim sztuka mądrego pozbywania się, a dopiero później postanowienie, by nie kupować.

10. Dbaj o porządek w dokumentach

Minimalizm w życiu dobrze jest wdrożyć też pod kątem przechowywania dokumentów. Podziel dokumenty na poszczególne kategorie (bankowe, ubezpieczeniowe, rachunki i faktury) i przechowuj je w oddzielnych koszulkach, segregatorach czy teczkach. Jeśli dokumenty będą posegregowane, to mniej czasu stracisz na poszukiwanie tego, który akurat będzie Ci potrzebny.

11. Kup pojemniki na małe przedmioty

Zrób prządek w szufladach z rupieciami. Minimalizm w praktyce to małe czynności dające wielki efekt. Jeśli kupisz pojemniki do przechowywania małych przedmiotów, to uda Ci się nad nimi zapanować. Posegreguj je i opisz pudełka, a wprowadzisz porządek w szafach, w szufladach i na półkach.

12. Nie podążaj ślepo za modą

Zakupy poprawiają humor tylko na chwilę. Nowe rzeczy są atrakcyjne, jednak współczesny styl życia i system gospodarczy decydują o tym, że moda zmienia się z dnia na dzień, a to napędza zakupowy szał. Jeśli dzisiaj kupisz spodnie lub sukienkę, to daje Ci niemalże gwarancję, że za trzy miesiące ta rzecz nie będzie już modna. Ślepe podążanie za modą to najprostszy sposób na to, żeby wpaść w błędne koło zakupów, które nigdy nie będą miały końca.

13. Powiedz stop prokrastynacji

Minimalizm ułatwił Ci życie, jeśli nie będziesz odkładać swoich obowiązków na później. To, co masz zrobić dzisiaj, zrób dzisiaj, a nie jutro. Odkładanie tego, co trzeba zrobić, nie polepszy Twojej sytuacji. Kiedy ilość odłożonych spraw się nawarstwi, to nie poradzisz sobie z nimi, a nadrobienie zaległość zajmie masę czasu. Dodatkowo sytuacja taka narazi Cię na stres i ogromne zmęczenie. Odwlekanie, opóźnianie i przekładanie na później nie przynosi absolutnie żadnych korzyści.

14. Naucz się asertywności

Umiejętność odmawiania sprawia, że nie tracisz czasu na wykonywanie rzeczy, które nie są Twoim obowiązkiem. Oczywiście powinno się pomagać bliskim i znajomym, ale tylko według możliwości i wtedy, kiedy taka pomoc faktycznie jest im niezbędna. Nie trać czasu i energii na robienie czegoś, co stoi w sprzeczności z Twoim stylem życia. Naucz się tego, by nie nie być na każde zawołanie osoby, która lubi się Tobą wysługiwać. Zadbaj o sobie. Twoje potrzeby są na pierwszym miejscu, a pomagaj wtedy, kiedy u siebie będziesz mieć już wszystko ok.15. Wprowadź zlecenia stałe dla cyklicznych opłat

Minimalizm w praktyce możesz stosować w odniesieniu do opłat, które wnosi się regularnie i w stałych wysokościach. Służą temu zlecenia stałe. Dzięki nim Twoje opłaty będą uiszczały się automatycznie. System bankowy samodzielnie dokona przelewu na określoną kwotę, na wybrany rachunek bankowy i w wyznaczonym wcześniej terminie.

16. Wykorzystaj moc Internetu

Dzisiaj za pośrednictwem sieci załatwisz bardzo dużo spraw. Płać online rachunki, wysyłaj zeznania podatkowe, umawiaj się na wizyty, rób zakupy w sieci. W sklepach internetowych kupuj rzeczy ciężkie albo takie, które są tańsze. Kupuj w sklepach, w których możesz wykorzystać rabatowe lub punkty lojalnościowe. Zaoszczędzisz czas, pieniądze i sporo energii.

17. Rozsądnie wybierz miejsce na przeprowadzkę

Mając na uwadze minimalizm, musisz pamiętać, by Twoje nowe mieszkanie znajdowało się blisko ważnych dla Ciebie punktów. Nie sugeruj się ceną mieszkania, ale zwróć uwagę na to, jakie możliwości daje Ci wybrana okolica. To pozwoli nie tylko na wygodniejsze życie, ale i na oszczędzanie czasu i pieniędzy. Niech będzie to miejsce, z którego blisko będzie do Twojej pracy, na zakupy, do lekarza i do szkoły, jeśli masz lub planujesz mieć dzieci.

Minimalizm możesz wdrażać niemal na każdym kroku. Są setki sposobów na to, by prowadzić prostsze, minimalistyczne życie i czuć się świetnie. Spróbuj, przekonaj się i oceń – nikt nie zrobi tego w Twoim życiu lepiej, niż Ty sama.

4 komentarze:

 1. Czy masz jakąś konkretną aplikację do oszczędzania czasu? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W moim przypadku takie aplikacje się nie sprawdzają. Mam terminarz i kalendarz w telefonie.:)A i tak zawsze jestem na bakier z czasem...

   Usuń
  2. A znasz może jakieś? :) Bo jednak czasem przydałby się jakis pomocnik do czasu ;)

   Usuń
 2. Punkt 6 i 8 - bardzo życiowe :) Zwłaszcza przy czterosobowej rodzinie, jak u mnie :)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.