Gdzie założyć bloga? Blogger, Wordpress czy własna domena i hosting?

kwietnia 30, 2016
Cześć kochanie!

Postanowiłaś, że chce mieć bloga. Ok, szucun, ale gdzie go teraz wepchniesz? Chwilę po tym, jak blogowy pomysł pojawi się w Twojej głowie, przychodzi taki moment, kiedy zastanowisz się: gdzie założyć bloga? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale prosta, bo dzisiaj blogi można zakładać bez opłat w przynajmniej kilku miejscach. Jednakże pewne możliwości są znacznie lepsze niż inne. Postaram się omówić wady i zalety platform, na których można blogować. Da Ci jasne pojęcie gdzie założyć bloga, żeby się to po prostu opłacało i żeby grało i huczało.

Gdzie założyć bloga?


Gdzie założyć bloga?Na pierwszy ogień idą popularne serwisy blox.pl,  bloog.pl i pinger.pl. Nie płacimy w nich za założenie bloga, ale niestety mają one wiele wad. Wadami tymi są:

 • Brak możliwości nieograniczonej konfiguracji naszego bloga.
 • Stosunkowo mała ilość dostępnych szablonów.
 • Reklamy, na których nie zarabiasz Ty, tylko platforma, na której tworzysz bloga.
 • Ogólnie mniejsza popularność, a co za tym idzie niższa renoma.
Takich blogów jest naprawdę mało i nie wyglądają one profesjonalnie. Jeżeli więc chcesz tworzyć stronę, która będzie przyjemna dla oka, nie bierz tych miejsc pod uwagę.

Blog na Wordpress.com

Swego czasu bardzo popularną platformą był wordpress.com, która daje nam darmowy blog, ale niestety oprócz masy przydatnych szablonów i pluginów nie dostajemy zbyt dużo. Takiego bloga z czasem możesz przenieść na własny serwer i domenę, ale póki istnieje w subdomenie wordpressa, stwarza jednak pewne ograniczenia. Nie sprzedasz go, nie zastosujesz każdego systemu zarabiania, zmian w kodzie strony możesz dokonać tylko po wniesieniu stosownych opłat, a ilość dostępnych wtyczek jest ograniczona.

Blog na Blogger.com


Jeżeli chodzi o całkiem darmowego bloga, to na chwilę obecną najlepszą platformą blogową jest blogger.com, który udostępnia Ci bloga w domeną blogspot.com. Nic za niego nie płacisz, ale niestety w sytuacji, kiedy wymyślisz sobie długą nazwę bloga, razem z subdomeną nie będzie wyglądał zbyt dobrze, (patrz: Jak wybrać nazwę do bloga?). Właścicielem platformy blogger.com jest Google, które da Ci 5GB powierzchni dyskowej na Twojego bloga, możliwość zarabiania w nim dzięki reklamom AdSense, możliwość dowolnej zmiany kodu i uczestniczenia w programach partnerskich. 

Blog na własnej domenie i serwerze


Jeżeli wykupisz domenę dla swojego bloga, to możesz ją podpiąć pod bloggera i dalej utrzymywać się na jego serwerach. Jednakże w życiu części blogerów przychodzi taki moment, kiedy zastanawiają się, czy nie przenieść się na własny serwer.


Dlaczego warto wybrać własny serwer?
 • Blog jest całkowicie Twój, usługodawca hostingu Ci go nie usunie, nikt nie będzie nakładał na Ciebie żadnych ograniczeń związanych z treściami publikowanymi na blogu.
 • Masz pełną kontrolę nad swoim blogiem.
 • Możesz sprzedać bloga, kiedy odejdzie Ci ochota na jego prowadzenie.
 • Od samego początku Twój blog wygląda profesjonalnie.
Niestety oprócz zalet takie rozwiązanie ma też wady. Przede wszystkim musisz znać się chociaż w jakimś stopniu na obsłudze serwera, samodzielnie instalować wtyczki, zarządzać kodem. W przypadku gotowych platform niemal wszystko dostajesz na tacy. Tutaj trzeba się początkowo pogłowić samemu.

Odpowiadając na pytanie wpisu, czyli gdzie najlepiej założyć bloga - moim zdaniem najbardziej opłacalne i najprostsze jest założenie bloga na blogger.com w sytuacji, kiedy nie chcemy za niego płacić. Natomiast gdy dysponujemy pewnymi funduszami, najlepiej założyć bloga na własnym serwerze z własną domeną.

Na chwilę obecną serwer na rok możesz mieć już za 20 zł, domenę na pierwszy rok za ok. 10 zł. Po tym czasie i po wydaniu ok. 30 zł zdecydujesz, czy blogowanie Ci się podoba i czy chcesz przedłużać usługi (przedłużenie domeny to ok 50-100 zł). Jeżeli masz wybierać, to albo blogspot, albo własna domena. Innych opcji nawet nie bierz pod uwagę.

1 komentarz:

 1. Zdecydowanie polecam Wordpressa, Blogger ma fatalne formatowanie dla amatorów.

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.