Wizualizacja jako narzędzie rozwoju osobistego

maja 23, 2013
Wizualizacja
Bardzo wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z potęgi, jak drzemie w wizualizacji. Skłonni są oni do twierdzenia, że wyobrażanie sobie czegoś sprowadza się tylko do wyświetlania danego obrazu w wyobraźni i umiejscawiania go w strefie marzeń.

Wizualizacja jest w rzeczywistości potężnym narzędziem dzięki któremu możemy dokonywać pozytywnych zmian w swoim życiu. Można podzielić ją na dwa rodzaje: wewnętrzną i zewnętrzną. Wizualizacja wewnętrzna to taka w której człowiek widzi wyobrażany obraz własnymi oczami, a zewnętrza jest niczym oglądanie filmu. Wizualizujący widzi obraz z innej perspektywy, nie uczestniczy w nim, tylko obserwuje go tak, jakby odtwarzał wideo. Z badan wynika, że oba sposoby dają takie same rezultaty, a wybór odpowiedniego zależy od naszych osobistych preferencji.

Już jakiś czas temu zauważono, że sportowcy, którzy wizualizowali pomyślne wyniki osiągali je znacznie częściej, niż ci, którzy tego nie robili. Mało tego, organizm osoby wizualizującej bieganie lub inną aktywność fizyczną zachowuje się tak, jakby w rzeczywistości tą czynność wykonywał. Mózg nie odróżnia tego, co sobie wyobrażamy, od tego co dzieje się w rzeczywistości. Tak więc wyobrażenie jest dla niego tak samo autentyczne jak rzeczywiście zachodzący proces, co w przypadku sportowców przekładało się na skurcze mięśni, czy też podniesienie ciśnienia tętniczego podczas gdy ci tylko wyobrażali sobie, że ćwiczą.

Idąc tym tropem dochodzimy do wniosku, że skoro nasz mózg przyjmuje za prawdę to, co sobie wyobrażamy, możemy ten proces zaadaptować wedle własnych potrzeb. Wizualizując pożądane rozwiązanie problemu, przekonujemy swój umysł, że to jest możliwe i łatwe do osiągnięcia, a wtedy on postara się, żeby znaleźć sposób, aby nasze wyobrażenia nie stały w sprzeczności z faktycznym stanem rzeczy. Umysł nie lubi sprzeczności, zawsze dąży do tego, żeby nasze wyobrażenia pokryły się z prawdą. Jeśli wyobrażasz sobie posiadanie cechy x lub przedmiotu y, Twój umysł będzie tak kierował Twoimi wyborami, żebyś zmierzał w kierunku osiągnięcia x lub zdobycia y.

Wizualizacja przygotowuje i zaznajamia cię z tym, czego chcesz w swoim życiu doświadczyć. Mózg nie rozgraniczy, co jest marzeniem, a co wspomnieniem widzianych lub przeżytych sytuacji - on przyjmie wszystko, jako fakt, który powinien się. Sportowcy wiedzą, jak potężna siła kryje się w wizualizacji i wykorzystują ją na co dzień w celu osiągania coraz to lepszych wyników. Ty też możesz jej z powodzeniem użyć. Ćwiczenie umiejętności wizualizacji nie jest trudne. Jeśli masz z tym problemy, zacznij wyobrażać sobie coś, co już znasz. Niech to będzie coś prostego, coś co widzisz każdego dnia, np. Twój telefon komórkowy. Przyjrzyj mu się, a następnie zamknij oczy i wyobraź go sobie dokładnie z każdym detalem. Podobnie postępuj z innymi przedmiotami, twarzami, czy przypominaniem sobie urywków ulubionych filmów. Z czasem zauważysz, że coraz łatwiej jest ci wizualizować i coraz więcej detali potrafisz wpleść w swoje wyobrażenia.

Wizualizacja stanie się naturalną techniką, z którą możesz pracować każdego dnia. Pamiętaj też, że obraz nigdy nie oddziałuje silniej, niż wtedy, gdy połączony jest z emocjami. Jeśli coś wizualizujesz i potrafisz dodać do swoich obrazów pozytywne uczucia, znaczenie szybciej dostrzeżesz efekt swoich działań. Uczucia to podstawa, czując się dobrze informujesz swój mózg, że scena, którą sobie wyobrażasz jest dla Ciebie korzystna, wnosi coś pozytywnego i cennego do Twojego życia. Nie rezygnuj więc z urozmaicenia swoich wizualizacji w pozytywne emocje.

Wizualizować możesz wszędzie, w pracy w szkole, na urlopie. Nie potrzebujesz do tego żadnych narzędzi, wszystko masz przy sobie. Nie musisz też zamykać oczu, czasami po jakimś czasie ćwiczeń możesz odtwarzać obrazy nawet przy otwartych oczach, wystarczy, że się skupisz i wymalujesz przed nimi pożądany obraz. Jeśli włożysz w wizualizacje dużo zaangażowania, na efekty nie będziesz musiał długo czekać. Pojawią się i to będzie najlepszym potwierdzeniem wartości tej techniki.

Wizualizujecie albo macie zamiar spróbować? Dzielcie się doświadczeniem w komentarzach.2 komentarze:

  1. Hmm, ja ćwiczę wizualizację 6 dzień i wyraźnych efektów nie ma, moja wizualizacja jak słaba była tak dalej jest, ciekawe czy efekty w ogóle się pojawią, nigdzie nie mogę w internecie znaleźć informacji jak długo trening wizualizacji, w oczekiwaniu na jakiekolwiek rezultaty, powinien trwać. A ty Autorze, jak sądzisz czy na rezultaty muszę czekać kilka tygodni ? Bo dla mnie wyobraźnia jest kolosalnie ważna.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Możesz ćwiczyć wizualizację w ten sposób, że najpierw oglądasz dokładnie jakiś prosty przedmiot, a później starasz się przywołać w myślach jak najwięcej szczegółów. Same obrazy jednak nie wystarczą, wydaje mi się, że skrócisz czas czekania na efekty dzięki emocjom, jakie się pojawią podczas wizualizacji.

      Usuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.