Jak łagodzić bóle żołądka?

sierpnia 18, 2017

O ile długotrwałe bóle żołądka mogą być objawem poważnego stanu chorobowego, i należy skonsultować je z lekarzem, o tyle okazjonalne dolegliwości warto uśmierzać sprawdzonymi i naturalnymi rozwiązaniami.

Jak uchronić się przed bólami żołądka?


Zanim powiemy nieco więcej na temat sposobów leczenia bólów żołądka, przypomnijmy kilka zasad, które pozwolą nam uniknąć tych przykrych dolegliwości. Najważniejszą kwestią jest racjonalizacja diety. Zwracajmy uwagę na to, co jemy, i czy robimy to w wyznaczonych godzinach.

Osoby, które stosują się do harmonogramu dnia, jedzą w stałych porach i stawiają na niskokaloryczną i niskotłuszczową dietę, na ogół nie uskarżają się na dolegliwości żołądkowe. Pamiętajmy jednak, że nawet najzdrowsza dieta nie ustrzeże nas przed bólem, jeżeli będziemy spożywać potrawy w pośpiechu.

Bez względu na to jak bardzo zabiegani jesteśmy w ciągu dnia, musimy pamiętać o wyegzekwowaniu co najmniej dziesięciu minut na wyznaczony posiłek. Dzięki temu bóle żołądka przejdą do historii.

Bóle żołądka – czego unikać?


Oprócz wymienionych wyżej wskazań warto pamiętać także o innych wytycznych zdrowego stylu życia, takich jak:

- spożywanie posiłków najpóźniej 2-3 godziny przed snem,
- rezygnacja z alkoholu, palenia papierosów, picia kawy i mocnej herbaty, a także gazowanych napojów,
- wykluczenie z diety produktów wysoko przetworzonych,
- unikanie produktów i przetworów w zalewie octowej.

Aby oczyścić żołądek i jelita, oraz wyregulować pracę układu pokarmowego, warto włączyć do diety siemię lniane.

Naturalne metody walki z dolegliwościami żołądkowymi


Większość osób wybiera farmakoterapię. To skuteczny i szybki sposób na pozbycie się dolegliwości bólowych. Jeżeli jednak zdecydujemy się na przyjmowanie środków farmakologicznych, warto zapoznać się z ich składem i wybrać te, które są najbezpieczniejsze dla zdrowia.

Naturalną alternatywą dla środków przeciwbólowych są: imbir, koper włoski, rumianek oraz mięta pieprzowa. Imbir przejawia właściwości przeciwzapalne i wspomaga trawienie. Niestety, jest dość pikantny, dlatego najlepiej dodawać go do herbaty.
Koper włoski jest natomiast składnikiem wielu herbat oraz mieszanek ziołowych. Osoby, które nie są szczególnie wrażliwe na smak kopru, mogą rzuć świeży korzeń – bóle żołądka stracą wówczas na sile.

Innym sposobem na nękające bóle żołądka jest rumianek, który najlepiej spożywać pod postacią naparu. Bardzo dobrze sprawdzi się także mięta – wystarczy kilka świeżych gałązek zanurzonych we wrzątku, aby napar nabrał właściwości leczniczych.

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.