Wierzbownica drobnokwiatowa – właściwości wierzbownicy

lipca 06, 2017

O tym, jak szerokie jest zastosowanie wierzbownicy drobnokwiatowej można byłoby pisać godzinami. Wierzbownica drobnokwiatowa reguluje gospodarkę hormonalną, leczy układ moczowy i poprawia wygląd skóry oraz włosów.

Czym jest wierzbownica drobnokwiatowa ?


Wierzbownica drobnokwiatowa to roślina zielna należąca do rodziny wiesiołkowatych. Wierzbownica drobnokwiatowa występuje w północno-wschodniej Afryce, niemal całej Europie i Bliskim Wschodzie, a także w pasie biegnącym przez Turcję, Irak, Iran, Afganistan, Pakistan, północne Indie po Chiny. W Polsce jest to roślina bardzo pospolita i spotkać ją możemy na bagnach, w rowach i brzegach wód.

Wierzbownica drobnokwiatowa ma długie, cienkie kłącza i nadziemne rozłogi. Łodyga zazwyczaj nie jest wyższa niż 60 centymetrów i znajdują się się na niej lancetowate listki. Kwiaty wierzbownicy są koloru fioletowo-różowego.

Właściwości wierzbownicy drobnokwiatowej


Wierzbownica charakteryzuje się wieloma właściwościami. Leczenie tą rośliną nie jest nie tylko skuteczne, ale także bardzo proste. Picie naparu z wierzbownicy pozwala pozbyć się problemów związanych ze zdrowiem i znacząco wspomóc funkcjonowanie organizmu.

Na co wierzbownica drobnokwiatowa?

- W leczeniu przerostu gruczołu krokowego. Dzięki wierzbownicy drobnokwiatowej prostata o łagodnym przebiegu po prostu ustąpi.

- Przy zapaleniu cewki moczowej oraz przewlekłych, powracających zapaleniach pęcherza moczowego.

- Korzystny wpływ na równowagę hormonalną organizmu, a co za tym idzie, często jest stosowana na trądzik i łojotok. Regularne stosowanie herbatki wierzbownicytej drobnokwiatowej pozwala oczyścić cerę i zmniejszyć ilość wydzielanego łoju. Ekstrakt z wierzbownicy drobnokwiatowej jest jednym ze składników kosmetyków (kremy do twarzy, toniki i płyny lecznicze na skórę głowy). Wierzbownica zawiera 5 alfa reduktazę – enzym przyczyniający się do generowania procesów zapalnych w skórze.

- W sytuacji nadmiernego przetłuszczania się włosów - picie herbatki z wierzbownicy pomaga wtedy ograniczyć częstotliwość mycia włosów.

- Działanie wierzbownicy jest tak korzystne ze względu na zawartość garbników, które mają działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze oraz przeciwkrwotoczne, flawonoidów (działanie antyoksydacyjne, moczopędne, przeciwzapalne, rozkurczowe oraz wzmacniające naczynia krwionośne w organizmie) i fitosteroli.

Jak stosować wierzbownicę drobnokwiatową na co dzień?


Susz z wierzbownicy drobnokwiatowej należy zalać wrzątkiem i parzyć go pod przykryciem przez około 10- 15 minut. Jeśli chcesz, by stosowanie naparu było skuteczne, to musisz pić go nad czczo. Nie wolno go słodzić i dodawać cytryny lub soków. Picie dwóch szklanek naparu dziennie to maksymalna dawka i nie powinno się jej przekraczać. Wszystko jest dla ludzi, ale powinno się to stosować z umiarem. Skutki uboczne mogą wystąpić niemal zawsze, jeśli się czegoś nadużywa.


Wierzbownica drobnokwiatowa – cena

Cena wierzbownicy drobnokwiatowej w formie herbaty nie jest jakoś szczególnie wysoka w porównaniu do jej działania i wynosi około 15 złotych za 200 gram. Co więcej, dostępne są także tabletki z wierzbownicy drobnokwiatowej. Ich koszt to około 40 złotych za 60 sztuk. Wierzbownica dostępna jest w aptekach i sklepach zielarskich, a czasami też w supermarketach na dziale z herbatami i ziołami. Podczas kupowania wierzbownicy drobnokwiatowej lepiej jest postawić na tę w formie suszonych listków, niż tę, która dostępna jest w gotowych saszetkach. Wierzbownica drobnokwiatowa w formie suszu jest mniej przetworzona, a co za tym idzie skuteczniejsza, bo nie pozbawia się jej wartościowych składników.

Wprowadzenie wierzbownicy do codziennej diety to prosta sprawa. Picie naparu systematycznie może dać naprawdę duże rezultaty. Jeśli chcesz przeciwdziałać prostacie lub masz ciągłe problemy ze skórą i pojawiającym się na niej trądzikiem, to warto zastanowić się, czy wierzbownica drobnokwiatowa, która reguluje hormony nie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.