Szałwia lekarska – właściwości szałwii lekarskiej, zastosowanie i cena

czerwca 28, 2017


Szałwia lekarska – niedoceniana, ale bardzo skuteczna. „Herbatka” z szałwii to dla wielu zwykły napar, ale tak naprawdę kryje się w nim ogromna moc? Problem z nadpotliwością, czy złe funkcjonowanie układu trawiennego? Możesz uporać się z tymi dolegliwościami właśnie z pomocą szałwii.

Czym jest szałwia lekarska?


Szałwia lekarska to roślina z rodziny jasnotowatych. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, czyli terenów takich państw jak Albania, Grecja, Jugosławia i Włochy. Roślina ta rozprzestrzeniła się także w niektórych miejscach poza tym obszarem. Nazwa szałwii wywodzi się z języka łacińskiego od „salvus” i znaczy „zdrowie”.

Szałwia lekarska – właściwości


Szałwię lekarską stosuje się:

- Na dolegliwości miesiączkowe i menopauzalne – szałwia lekarska zawiera fitoestrogeny, garbniki i olejek eteryczny, który ma działanie rozkurczowe i zapobiegający stanom zapalnym. Dzięki tym składnikom szałwia lekarska daje możliwość regulowania obfitych miesiączek i zmniejsza dolegliwości, jakie podczas nich występują. Łagodzi zmianę nastrojów i pomaga zwalczyć bezsenność. Jest bardzo pomocna także podczas menopauzy. Minimalizuje występowanie nocnych potów i uderzeń gorąca.

- Na infekcję i zakażenia – zawartość taniny, olejku eterycznego i goryczy karnozol sprawia, że szałwia lekarska skutecznie walczy z drobnoustrojami. Składniki w niej zawarte pomagają skutecznie walczyć z różnego rodzaju zakażeniami. Szałwia wykazują działanie grzybobójcze i antyseptyczne a dodatkowo hamują rozmnażanie bakterii, które mają wpływ na powstawanie infekcji. Napar z szałwii stosuje się do płukania jamy ustnej w celu pozbycia się pleśniawek, aft, krwawiących dziąseł czy owrzodzeń. Szałwia może także łagodzić ból gardła, a właściwości wykrztuśne pozwalają oczyścić oskrzela z zalegającej w nich wydzieliny.


- Zmniejszenie się problemu nadpotliwości – garbniki i substancje odpowiedzialne za ograniczenie rozwoju bakterii pozwalają zwalczyć problem z silnym poceniem się. Zazwyczaj wynika ono z nadczynności tarczycy, gorączki lub nerwicy. Napar z szałwii lekarskiej zaczyna działać już po 3 godzinach od wypicia i działa do 3 dni. W przypadku problemów z nadpotliwością dłoni i stóp można stosować kąpiele w naparze z szałwii.

- Usprawnienie funkcjonowania układu trawiennego - ponownie duże znaczenie mają garbniki, a także gorycz i związki żywicowe. Jeśli dodasz listki szałwii lekarskiej do jedzenia, to uczynią one je lżejszym do strawienia, a co za tym idzie, układ trawienny łatwiej poradzi sobie z tłustymi potrawami. Warto wspomnieć także o „herbatce” z szałwii lekarskiej.  Taki napar pobudza wydzielanie się soku żołądkowego oraz żółci. Szałwia lekarska ma także właściwości rozkurczowe i przeciwdziała występowaniu nadmiernej fermentacji w żołądku, a z tego wynika, że jest doskonała do leczenia niestrawności i wzdęć. Co więcej, szałwia pobudza apetyt i może obniżyć poziom cukru we krwi.

- Poprawia kondycje naszej skóry – wypryski, trądzik, łuszczyca, grzybica, te wszystkie schorzenia możesz skutecznie leczyć dzięki zastosowaniu szałwii. Zawarty w niej olejek eteryczny i flawonoidy wykazują w tym przypadku niezwykle skuteczne działanie. Szałwia lekarska jest częstym składnikiem kosmetyków do skóry właśnie z takimi problemami. Dodatkowo może opóźniać proces starzenia się skóry i ograniczyć prawdopodobieństwo pojawienia się zmarszczek.

- Na powstrzymanie laktacji – szałwia lekarska jest idealna dla matek, które mają problem z nadmiernym wypływem pokarmu w okresie, kiedy kończą karmić piersią. Systematyczne picie naparu powoduje wyraźne ograniczenie laktacji.

 

Ile kosztuje szałwia lekarska?


Szałwię lekarską możesz kupić w różnych formach, dlatego jej ceny nie da się jednoznacznie określić. W przypadku herbatki z szałwii lekarskiej za 35 gram zapłacimy około 4 złote. Suszona szałwia lekarska to koszt około 2 złotych za 30 gram. Dostępny jest także olejek eteryczny z szałwii i jest to około 15 złotych za 12 ml.

Przeciwwskazania stosowania szałwii lekarskiej

Działanie szałwii może źle wpłynąć na:

- osoby zażywające leki przeciwzakrzepowe,
- osoby cierpiące na padaczkę,
- kobiety karmiące piersią (chyba że mają problem z nadmierną laktacją tak, jak było to opisane powyżej i chcą się z nim uporać),
- kobiety w ciąży.

Działanie szałwii jest nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne. Spróbuj – ziołowa apteka to najlepsze, co dostaliśmy od matki natury.

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.