Dlaczego ludzi boli Twój sukces?

maja 17, 2017

Odnosisz sukces, a przyjaciele nagle znikają. Ciotka zaczyna się tak jakoś dziwnie do Ciebie uśmiechać. Koleżanka z dołu rzuca Ci tylko suche "cześć" i idzie dalej. Co jest? Przecież powinni się cieszyć razem z Tobą. Dlaczego się nie cieszą? Dlatego, że Ci się udało.

Nie możemy znieść szczęścia innych


Wypruwamy sobie flaki, żeby coś tam w życiu osiągnąć. Nie śpimy po nocach. Tyramy jak woły. Prosimy Boga o szczęście i pieniądze, a kiedy je dostajemy, to świat się od nas odwraca. Ciężko patrzy się na czyjeś szczęście. Trudno jest znieść myśl, że komuś się powiodło. Tak bardzo boli nas sukces innych ludzi, bo nie dostrzegamy obfitości, jaka jest dookoła. Wydaje nam się, że wszystkiego tak mało i tak trudno cokolwiek zdobyć. Że o wszystko trzeba walczyć. Kiedy widzisz, jak ktoś dostaje to, o czym Ty marzysz, to przeklinasz go w myślach.

Pytasz, jak to mogło się stać, że przecież Ty tak całe życie pracujesz i się starasz, a jemu tak szybko przyszło. Tak łatwo. Skąd wiesz, jak ten człowiek do tego doszedł? Jaką drogę przebył? Ile musiał poświecić i co znieść, żeby wybudować ten dom, dostać tę pracę czy kupić ten samochód? Tylko przypuszczasz, a te Twoje przypuszczenia są nic nie warte. To tylko czubek góry lodowej.

Boimy się podziwiać innych, bo gdzieś z tyłu głowy mamy przekonanie, że nam się nie uda. Będziemy gorsi i nigdy nie osiągniemy tego, co inni. Zżera nas strach przed tym, że zmarnujemy swoje życie i nie będziemy mieli się czym pochwalić. Obawiamy się życia w biedzie i smutku, zazdroszcząc tym, którzy cieszą się dostatkiem. A ja Ci mówię, że dopóki będziesz im zazdrościł, niczego nie osiągniesz. Jeżeli coś zdobędziesz, to krwawicą niewspółmierną do zysku.

Czy umiesz cieszyć się szczęściem innych?


Czy jesteś w stanie chociaż raz szczerze pogratulować sąsiadowi? Pochwalić koleżankę lub dobrze życzyć wrogowi? Czy umiesz wznieść się ponad tych, których sensem życia jest zazdrość? Nie zostaliśmy stworzeni do zazdrości. Stworzono nas, byśmy kochali i doświadczali piękna świata. Powołano nas tutaj, byśmy zrozumieli, że dóbr dla każdego starczy i nie trzeba nikomu zazdrościć.Mówi się, że prawdziwych przyjaciół poznasz w biedzie i według mnie to powiedzenie jest idiotyczne. Prawdziwych przyjaciół poznasz wtedy, kiedy Ci się powiedzie. W momencie, w którym będziesz miał więcej od innych. Poznasz ich po wyrazach twarzy, po uśmiechach. Po tym, jak podają Ci rękę. Nie jest trudno być przyjacielem skończonego biedaka. Sztuką jest przyjaźnić się z człowiekiem sukcesu, kiedy samemu się nim nie jest. Potrafią to tylko nieliczni. Tylko ci, którzy uczucia wznoszą ponad pieniądze i zaszczyty.

Zrozum, że dla każdego starczy szczęścia, zdrowia i pieniędzy. Niektórzy po prostu blokują się przed tym, żeby je otrzymać. Nie rób sobie tego.

Janusze nie kochają przyjaciół, którym się powiodło. Karyny nie cmokają z uczuciem koleżanek, które mają bogatszych mężów. Szczęścia i pieniędzy innych nie da się tak łatwo zaakceptować. I nie łatwo też oszukiwać siebie, że w głębi serca życzymy ludziom samych porażek.

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.