Minimalizm w życiu - czego nie potrzebuje minimalista?

kwietnia 12, 2017


Chcesz dowiedzieć się, na czym polega minimalizm? Wyjście naprzeciw konsumpcjonizmowi jest Twoim celem i chciałbyś wiedzieć jak to zrobić? Czego nie potrzebuje minimalista i jak wprowadzić minimalizm w życiu? Na co dzień mamy wiele okazji do tego, żeby życie uczynić prostszym. Wystarczy tylko zrozumieć, z czego można zrezygnować.

Czym jest minimalizm?


Zanim, dowiemy się, co jest niepotrzebne minimaliście, najpierw wyjaśnijmy, co znaczy pojęcie minimalizm. Definicja mówi, że minimalizm jest sposobem na uwolnienie się od nadmiernej konsumpcji. Konsumpcjonizm to zachowanie polegające na zdobywaniu dóbr materialnych, których w rzeczywistości nie potrzebujemy i które są zbędne w naszym życiu. W minimalizmie najważniejsze jest to, żeby mieć tylko te rzeczy, bez których nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Minimalizm wiąże się z ograniczeniem przedmiotów na tyle, na ile to możliwe. Trzymanie przedmiotów w domu tylko dlatego, że masz do nich sentyment, jest sprzeczne z ideą minimalizmu.

Minimalizm w życiu codziennym – czyli co jest niepotrzebne minimaliście?


Jest wiele rzeczy, bez których jesteśmy w stanie żyć. Minimalizm w życiu codziennym osiągniesz bardzo łatwo poprzez zastosowanie się do poniższych wskazówek. Ograniczenie kupowania różnych dóbr materialnych jest łatwe, a jakość Twojego życia ulegnie przez to poprawie.

1. Ogromna szafa pełna ubrań i butów

Kilka niezbędnych i klasycznych ubrań, które zawsze będą modne, na pewno wystarczy Ci, aby wyglądać dobrze. Ślepe podążanie za modą nie jest konieczne, jeżeli minimalizm jest Twoim celem w życiu. Twoja szafa nie musi zajmować pół pokoju. Kilkanaście/kilkadziesiąt podstawowych ubrań, w których zawsze będziesz wyglądać świetnie, z pewnością Ci wystarczy. Zajrzyj do swojej szafy i zastanów się, w których butach chodzisz, a w których nie. Na pewno masz takie, których nie używasz.

Równowartość pieniężna tych kilku par butów, w których nie chodzisz, mogłaby być przeznaczona na jedne i droższe, które na pewno byłyby wygodne i praktyczne albo na coś innego, co dałoby Ci szczęście. Na szczęście jest sposób na to, żeby mieć mało i wyglądać dobrze – garderoba kapsułkowa.


2. Urządzenia, których używa się rzadko

Minimalizm w praktyce jest prostszy, niż myślisz. Przedmioty, których nie używasz zbyt często, możesz wypożyczyć. Urządzenia takie, jak na przykład aparat fotograficzny (jeśli fotografujesz rzadko) nie jest Ci potrzebny. Lepiej jest wypożyczyć go na okazję, podczas której rzeczywiście masz zamiar robić zdjęcia. W przypadku urządzeń kuchennych lepiej jest kupić jeden robot, który jest wielofunkcyjny, niż kilka różnych sprzętów – miksera, malaksera, blendera itd. W ten sposób zmniejszysz zajmowaną przestrzeń, a także czas przeznaczony na sprzątanie i mycie tych wszystkich przedmiotów.

3. Byle jaki samochód

Sztuka minimalizmu nie polega na tym, żeby wyzbyć się wszystkich rzeczy materialnych. Przedmioty, które mamy, powinny być funkcjonalne. Kupując samochód, dobrze przemyśl swój wybór, bo dzięki temu, nawet jeśli wydasz więcej pieniędzy, to nie będziesz żałować. Ciągłe wizyty u mechanika nie będą konieczne, a Ty odczujesz pełne zadowolenie z nowego auta. Minimalizm na co dzień to zarówno duże, jak i małe rzeczy, postanowienia i decyzje zakupowe.

4. Różnego rodzaju urządzenia elektroniczne

Telewizor, radio, laptop, tablet - posiadanie tych wszystkich przedmiotów jednocześnie wielu ludziom nie jest konieczne do szczęścia. Jedno urządzenie,  takie jak np. laptop może zastąpić Ci te pozostałe. Jeżeli należysz do osób, które kupują nowe urządzenie dlatego, że jest bardzo modne i nie potrafisz zrezygnować z zakupu, bo przecież wszyscy je mają, to znaczy, że ulegasz konsumpcjonizmowi. Zastanów się, czy jest Ci ono w ogóle potrzebne i czy po zakupie nie wrzucisz go w kąt? Podążanie za trendami może ciągnąć się w nieskończoność. Masz smartfona i laptopa? Zastanów się, czy na pewno potrzebny jest Ci jeszcze tablet? Nie lepiej kupić laptopa hybrydowego i mieć dwa urządzenia w jednym?5. Duże mieszkanie lub dom

Małe mieszkania i domy są doskonałym sposobem na minimalizm w życiu. Ogromny dom czy mieszkanie wiąże się z bardzo dużą ilością czasu poświęconym na sprzątanie, przemieszczanie się z jednego pomieszczenia do drugiego i tak dalej. Urządzając mieszkanie, postaw tylko na przedmioty niezbędne. Jeżeli na Twoich półkach stoi wiele różnego rodzaju figurek, wazonów i innych bibelotów, to sama sobie utrudniasz codzienne obowiązki. Sprzątanie trwa znacznie dłużej, jeżeli musimy wyczyścić każdą najmniejszą rzecz.

Proste powierzchnie, ograniczenie przedmiotów, to właśnie przepis na szybkie sprzątanie i proste, minimalistyczne życie. Wycieranie z kurzu bibelotów może trwać wieczność. Dlatego zapomnij o sentymentach i pozbądź się tego, co nie jest Ci potrzebne.

6. Zdublowane przedmioty i sprzęty o tym samym zastosowaniu

Nasza bezmyślność i kupowanie pod wpływem emocji bardzo często źle się kończy, a minimalizm w życiu codziennym całkowicie znika i zastąpiony zostaje przez rządzę posiadania. Mamy już przedmioty czy sprzęty o konkretnym przeznaczeniu, ale kupujemy kolejne. Tak jest choćby ze zwykłym kalkulatorem. Kupienie kalkulatora nie jest kosztowne, ale po co Ci on skoro w Twoim telefonie komórkowym także masz opcje liczenia? Chęć posiadania nowych przedmiotów często przyćmiewa nam rozum. Zapominamy, że mamy już dokładnie takie samo urządzenie lub takie, które pełni podobną funkcję.Minimalizm w życiu codziennym sprawdza się szczególnie wtedy, kiedy masz mało czasu i zbyt wiele na głowie. Podążając w stronę minimalizmu, ograniczamy tracenie czasu oraz pieniędzy na coś, co jest nam niepotrzebne do życia. Ludzie mogą być szczęśliwy bez konieczności otaczania się nadmiarem różnego rodzaju dóbr. Owszem niektóre z nich są niezbędne, żeby nasze życie było satysfakcjonujące, ale w większości przypadków wystarczy nam mniej.

Wiele ludzi z dnia na dzień decyduje się na minimalistyczne życie i bardzo dobrze na tym wychodzą. Nie tylko sprzeciwiają się panującemu wokół konsumpcjonizmowi, ale też czynią swoją codzienność pełniejszą i bardziej satysfakcjonującą.

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.