Trening Jacobsona – skuteczna metoda relaksacji

sierpnia 23, 2016

Stres Cię zżera? Wszystkie mięśnie są napięte, trudno Ci się uspokoić i wszystkim się denerwujesz? To nie służy ani Twojemu zdrowiu, ani samopoczuciu. Potrzebny Ci sposób na rozluźnienie się, zebranie myśli i ukojenie. Idealne będą ćwiczenia relaksacyjne Jacobsona. Pozwolą Ci się odprężyć, zredukować poziom stresu i zaznać wewnętrznego spokoju.


Relaksacja Jacobsona – co to jest?


Trening Jacobsona polega na kontrolowanym napinaniu mięśni. Dokładna nazwa techniki to progresywny relaks mięśni.  Twórcą metody jest amerykański lekarz Edmund Jacobson. Wykazał on, że stres objawia się skurczami mięśni, przez co całe nasze ciało jest w ciągłym napięciu. To powoduje natomiast błędne koło – napięcie wyzwala dalszy stres, a stres wzmaga napięcie. Dzięki odpowiedniej technice relaksacyjnej możliwe jest rozluźnienie mięśni, a co za tym idzie, zredukowanie stresu i niepokoju.

Ćwiczenia relaksacyjne Jacobsona polegają na napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych grup mięśni. Progresywna relaksacja mięśni sprzyja ogólnemu rozluźnieniu, mimo że realizowana jest poprzez napinanie mięśni. Jednakże możemy je napinać świadomie i tak samo też rozluźniać. To pozwala przejąć kontrolę nad stanem mięśni całego ciała.

Trening relaksacyjny Jacobsona został opracowany w latach 30-stych dwudziestego wieku i do tej pory cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Pozwala na osiągnięcie stanu głębokiego rozluźnienia, poprawę zdrowia i samopoczucia.

Zalety relaksacji Jacobsona


·        Pozbycie się stresu,
·        Redukcja lęku i niepokoju,
·        Ustabilizowanie ciśnienia tętniczego,
·        Nauka reakcji własnego ciała,
·        Poprawienie pracy serca i układu krwionośnego,
·        Możliwość zastosowania w każdym miejscu.


Trening relaksacyjny Jacobsona w praktyce


Na początek usiądź lub połóż się wygodnie. Postaraj się poczuć całe swoje ciało. Zaobserwuj, które partie mięśni są napięte i jak bardzo. Później staraj się świadomie napiąć jakąś partię mięśni. Przykładowo wyraź chęć napięcia mięśni w całej prawej nodze. Jednocześnie pozostałe mięśnie ciała pozostaw rozluźnione. Napinaj nogę przez kilka sekund i rozluźnij ją. Teraz przejdź do lewej nogi, później do mięśni brzucha, pleców, barków, rąk i tak dalej.

Możesz napinać i rozluźniać mięśnie po kolei, zaczynając od stóp aż do głowy, lub „na wyrywki” w różnych częściach ciała. Z czasem ta metoda relaksacji nauczy Cię napisania i rozluźniania coraz mniejszych grup mięśni.

Trening Jacobsona pozwoli Ci nauczyć się niemalże całkowitego panowania nas stanem swojego ciała. Z czasem coraz łatwiej będzie Ci się rozluźnić i uzyskać pożądany stan.

Przykładowe ćwiczenia relaksacyjne Jacobsona


Metoda Jacobsona nie polega wyłącznie na napisaniu mięśni siłą woli. Ćwiczenia mogą polegać na:

·        Zaciskaniu pięści i ust,
·        Wykonywaniu ruchów głową,
·        Zaczerpnięciu powietrza i zatrzymaniu go,
·        Wykonywaniu ruchów rękami i nogami.

Relaksacja Jacobsona pozwoli Ci zredukować stres powstały na skutek problemów w pracy, w domu czy w szkole. Możesz ją stosować wszędzie, nikt przecież nie widzi, że zaciskasz i rozluźniasz mięśnie. Techniki relaksacyjne Jacobsona zastosujesz w kolejce do kasy, na rozmowie kwalifikacyjnej, przed egzaminem czy wieczorem we własnym łóżku. Zalecane jest ćwiczenie przez ok. 15 minut dziennie. Na początek do ćwiczeń możesz wybrać właśnie czas przed zaśnięciem. Później wykonuj ćwiczenia także w ciągu dnia, podczas codziennych czynności.

Dla kogo jest relaksacja Jacobsona?


·        Dla osób żyjących w stresie,
·        Dla osób cierpiących na nerwicę i depresję,
·        Dla wszystkich, którzy chcą poprawić swoje samopoczucie.

Trening relaksacyjny Jacobsona wspomaga leczenie depresji, stanów lękowych, nerwic i doskonale uwalnia od stresu. Jest prosty, wysoce skuteczny i bezpieczny. Może go stosować każdy, a korzystanie z metody nie jest obłożone żadnymi przeciwwskazaniami. Możesz zacząć pracować od razu z całym ciałem lub po kolei uczyć się rozluźniania jego poszczególnych partii, a następnie przechodzić do kolejnych.

Znajdź te kilka minut w ciągu dnia i przekonaj się, że ćwiczenia relaksacyjne Jacobsona to sposób na lepszy dzień, większą pewność siebie i błogi spokój. Ta metoda relaksacji nie wymaga od Ciebie żadnych narzędzi ani nauki skomplikowanych technik. Wszystko, czego potrzebujesz, to własne postanowienie i trochę czasu.

2 komentarze:

  1. Bardzo skuteczna metoda. Stosuję ten trening osobiście, uczę tej techniki także moich wychowanków. Warto wyposażyć bliskie osoby w tak wartościowe narzędzie do redukcji lęku i stresu.

    OdpowiedzUsuń
  2. ciekawe... ale wole tai chi, zawiera w sobie podobny efekt (rozluźnia i odstresowuje) ale prócz tego ma jeszcze wiele więcej korzyści.

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.