Sposoby na oszczędzanie pieniędzy – 85 sposobów na to, jak zaoszczędzić pieniądze

czerwca 07, 2016
Chcesz mieć więcej pieniędzy, ale nie wiesz jak zacząć oszczędzanie? Wydaje Ci się, że będzie się to wiązać z wyrzeczeniami? Sądzisz, że trzeba sobie będzie wielu rzeczy odmawiać, a efekty i tak będą marne? Nic bardziej mylnego. Sposoby na oszczędzanie są wszędzie – trzeba tylko umieć je wykorzystać. Poniżej masz aż 150 sposobów, dzięki którym możesz zacząć oszczędzać już teraz.

Jak oszczędzać pieniądze?


Sposoby na oszczędzanie w domu


1. Zmień dostawcę energii


Może nawet nie wiesz, że działają dostawcy, którzy mogą zaoferować Ci prąd tańszy o kilka, a nawet kilkanaście procent. W skali roku będzie to naprawdę duża oszczędność.

2. Rozmawiaj przez Skype zamiast przez telefon

Rozmowy telefoniczne są coraz tańsze, a mimo to nadal kosztują. Jeżeli zainstalujesz na telefonie mobilną wersję Skypa, to będziesz mogła dzwonić za darmo. Ze Skypa możesz korzystać także w domu z komputera. Ta opcja sprawdzi się szczególnie w przypadku dłuższych rozmów.

3. Wymień uszczelkę w zlewie

 Kropla drąży skałę. Szczególnie w Twoim portfelu.

4. Wymień żarówki na energooszczędne


Wymieniając żarówki, zaoszczędzisz minimum kilkanaście procent energii. Pamiętaj tylko, że energooszczędne żarówki opłaca się wkręcać tylko w pomieszczeniach, w których dużo przebywasz, a światło zapalasz i gasisz często. Nie opłaca się ich stosować w schowkach, na strychach i piwnicach.

5. Korzystaj z darmowego Internetu Aero2

Masz możliwość skorzystania z Aero2? Ten sposób na oszczędzanie może Ci dać nawet kilkaset złotych rocznie. Ja płacę za Internet radiowy 28 zł miesięcznie. Gdybym mogła skorzystać z Aeor2, zaoszczędziłabym w skali roku 336 zł.

6. Wynajmij elewację pod reklamę

Masz dużą pustą ścianę? Warto ją zagospodarować? Co Ci zależy czy na elewacji coś wisi, czy nie, skoro masz za to pieniądze?

7. Wynajmij pokój w swoim domu

Nie każdy chce mieszkać z obcym człowiekiem, ale wygoda to jedno, a oszczędzanie pieniędzy to całkiem inna sprawa. Za puste pokoje i tak płacisz (czynsz czy podatek), jeżeli wynajmiesz tę powierzchnię, to wydatki będą niższe.

8. Spalaj w piecu liście i gałęzie po czyszczeniu działki

Liśćmi i gałęziami palić możesz. Sterta liści to oszczędność na opale, a im masz ich więcej, tym mniej węgla kupisz. Sposoby na oszczędzanie są wszędzie i wiele z nich polega właśnie na tym, żeby wykorzystać mądrze to, co masz.

9. Zamontuj kolektory słoneczne

Początkowo będzie to wydatek, ale po jakimś czasie zacznie się on zwracać. Będziesz EKO i przy kasie, a o to właśnie chodzi. Na kolektory możesz znaleźć dofinansowanie i wtedy zakup i montaż będą tańsze.

10. Łap deszczówkę

Masz ogród? Po co tracić pieniądze na wodę, skoro możesz podlewać rośliny deszczówką. Oczywiście, jeżeli przyjdzie Ci kupić pojemniki do „łapania”, to raczej nie zrobisz interesu, ale jeśli już je masz, to nie ma na co czekać.

11. Kupuj elektronikę o wysokiej klasie energetycznej

Klasa energetyczna A++ zużywa 40% mniej energii niż klasa A. Jeśli kupujesz sprzęt na lata, to kup taki, który nie będzie Ci drążył dziury w portfelu. Co prawda będzie on nieco droższy, ale na promocji znajdziesz go w cenie zwykłego sprzętu i oszczędzisz już na stracie.


12. Oglądaj naziemną telewizję DVB-T

Naprawdę potrzebujesz 100 kanałów telewizyjnych? Choćbyś nic nie robiła przez całe dnie, to i tak nie dasz rady obejrzeć wszystkiego. Lepiej kupić dekoder DVB-T i mieć telewizję za darmo.

13. Ładuj pralkę do pełna

Połowa pralki zużyje tyle samo prądu i wody, co pralka zapakowana do pełna, a prania zrobisz o połowę mniej. Masz dwa wyjścia albo kupić pralkę, która dobiera ilość wody do ciężaru prania, albo ładować ją do pełna.

14. Napraw to, co można

Nie musisz być Einsteinem, żeby dokonać w domu drobnych napraw. Nie umiesz? Poproś męża, chłopaka, ojca albo sąsiada. Nawet jak odpalisz im dobry obiad, to i tak zaoszczędzisz. Stare sprzęty są zawsze lepsze niż nowe.

15. Kup własną maszynkę do strzyżenia/trymer/golarkę

Możesz kupić nawet nożyczki fryzjerskie i nauczyć się skracać włosy samodzielnie. Jeśli golisz się jednorazówkami, to przerzuć się na depilator. Najtańsza jednorazówka kosztuje ok. 2 zł. W tygodniu potrzebujesz przynajmniej 2, czyli tygodniowy koszt depilacji to 4 zł + plus krem/pianka. Rocznie jest to minimum 216 za same maszynki + minimum 100 zł za krem, czyli łącznie ponad 300 zł w najtańszym wariancie. Za tę cenę kupisz depilator, który posłuży przez lata i nie będziesz potrzebować do niego dodatkowych kosmetyków.

16. Ćwicz w domu

Trening z Chodakowską w domu będzie znacznie tańszy niż karnet na siłownię czy fitness. Pojedyncze wejście na zajęcia to 20-30 zł. Z tą cenę kupisz jedną płytę z treningiem, a korzystać możesz z niej setki razy.

17. Wykorzystuj taryfę energetyczną

Pierz i włączaj zmywarkę w godzinach, kiedy prąd jest tańszy. Najwięcej prądu zużywają sprzęty, które podgrzewają wodę. Warto włączać je w godzinach tzw. taryfy.


18. Wyłącz tryb stand-by

Urządzenia w trybie stand-by mogą pożerać więcej energii niż wtedy, gdy działają. Odłącz je od prądu, nie karm dostawców energii.

19. Nie pozostawiaj otwartej lodówki


Lodówka powinna być otwarta maksymalnie przez kilka sekund. Im dłużej trzymasz otwarte drzwiczki, tym bardziej nagrzewa się wnętrze. Żeby temperatura została wyrównana, lodówka musi zacząć działać ze zdwojoną siłą.


20. Lodówkę ustaw dalej od kuchenki i piekarnika

Lodówka obok piekarnika czy kuchenki pracuje intensywniej i zużywa więcej energii.

Oszczędzanie pieniędzy

21. Włączaj tylko pełną zmywarkę


To samo wytłumaczenie, co w przypadku pralki. Oczywiście nie „kiś” brudnych naczyń przez kilka dni. Jeżeli masz ich kilka, umyj ręcznie.

22. Zainstaluj perlator

Perlator pod prysznicem to must have. Naprawdę możesz się umyć w mniejszej ilości wody, tylko jeszcze o tym nie wiesz.

23. Przy wietrzeniu zakręcaj grzejniki

Nie ogrzewaj pomieszczenia wtedy, kiedy je wietrzysz, bo tylko tracisz przy tym pieniądze. Wietrz pomieszczenia krótko, przy całkowicie otwartych oknach, a na ten czas zakręć kaloryfery.

24. Kup sztuczką choinkę

Zapach igliwia jest super, ale sztuczna choinka może Ci służyć nawet 10 lat. Wiem, że ten sposób na oszczędzanie może nieco obdzierać święta z magii, ale tak czy inaczej, działa.

Sposoby na oszczędzanie na jedzeniu25. Zamrażaj warzywa i owoce latem

Masz dużą zamrażarkę, która nigdy nie jest zapełniona? Kup latem na bazarze fasolkę szparagową, kalafiory, truskawki, natkę pietruszki i koperek i zamroź je. Zimą będą smakowały znacznie lepiej niż warzywa z supermarketu. Nie mówiąc już o tym, że pozwolą Ci oszczędzać pieniądze.

26. Kupuj więcej w tańszej cenie

Widzisz w promocji wino, suche produkty o długim terminie przydatności, puszki itp.? Kup więcej. To się nie popsuje, a będziesz mieć w domu tańsze zapasy.

27. Rób zakupy z kartką

Kartka pomaga ogarnąć nasze zakupowe żądze. Większość doradców finansowych podaje ten sposób, jako podstawę oszczędzania i on rzeczywiście działa. Trzymaj się kartki bardzo dokładnie, nie pozwalaj sobie na żadne odstępstwa. Sprawdź w domu, czego Ci brakuje i nie kupuj niczego, czego nie ma na liście. No chyba że o czymś zapomniałaś, a jest to niezbędne.
 

28. Kupuj większe opakowania

Duże opakowania zawsze bardziej się opłacają. Nie płacisz wtedy za kilka opakowań, tylko za jedno i właściwy produkt, który kupujesz.

29. Nie wyrzucaj jedzenia

Banalne, ale prawdziwe. Naprawdę, jeżeli masz nie zjeść, to nakarm bezdomne koty albo oddaj biednej rodzinie. Staraj się jednak gotować tyle, żeby nie zostawało i tego samego ucz swoje dzieci. Na świecie rocznie miliony ludzi umierają z głodu. Pomyśl o tym, kiedy wyrzucasz kanapkę do śmietnika.

30. Nie kupuj więcej, niż możesz zużyć

Szczególnie tyczy się to świeżego mięsa, ryb, warzyw i owoców. Te produkty długo nie wytrzymają, a nie każde da się zamrozić lub od razu przetworzyć. Rób zakupy częściej, ale mniejsze. Dodatkowo pobudzisz swoją kulinarną kreatywność.

31. Abonament na jedzenie w barze/knajpie

Nie umiesz gotować albo nie masz czasu? Pizza i stołowanie się w przypadkowych miejscach nie jest dobrym pomysłem. Lepiej będzie kupić miesięczny abonament na obiady. Dostaniesz je nie tylko w barach, ale też w szkolnych stołówkach. Jedzenie w szkole ma dwie zalety. Jest nie tylko zdrowe (przepisy), ale i dość tanie, a szkolne intendentki są w planowaniu posiłków dosłownie świetne. Jedyne co może być tu wadą, to mała różnorodność posiłków.

32. Gotuj samodzielnie zamiast jeść w restauracjach

Jeżeli umiesz gotować, to rób to w domu. Ugotuj więcej i zamroź. Mrozić możesz naprawdę wiele rzeczy. Gotowe mięso, domowy makaron, zupę, bigos itd. Jeżeli kuchenka czy piekarnik mają działać, to niech na raz zrobią więcej czegoś, co można przechować. Część potraw możesz też zawekować. Do pracy będzie jak znalazł.


33. Samodzielnie rób alkohol

Wino czy likier domowej roboty to pewność tego, co pijesz i znacznie niższa cena. Domowy alkohol wbrew pozorom nie jest wcale taki trudny do wykonania. Musisz po prostu chcieć. Regularne oszczędzanie na alkoholu może dać Ci rocznie nawet 1000 zł. Im więcej domowych imprez robisz, tym więcej na tym zaoszczędzisz.

34. Gotuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz

Robisz sobie jedną kawę, a wstawiasz pół czajnika wody? To duży błąd. Wlej do czajnika tylko tyle, ile wynosi minimum jego pojemności.

35.  Zadbaj, by domownicy jedli o tej samej porze

Jeśli tylko masz taką możliwość, to zbieraj całą rodzinę na posiłek o tej samej godzinie. Unikniesz strat energii na podgrzewanie posiłków.

36. Kupuj w tańszych sklepach

Chyba nie muszę Ci pisać, które sklepy są tańsze, a które droższe. Sama dobrze wiesz, że w Biedronce jedną i tę samą rzecz kupisz znacznie taniej niż w Piotrze i Pawle czy w Żabce. Chcesz oszczędzać? Nie daj się namówić na zakupy w małych, osiedlowych sklepikach. W hipermarketach jest znacznie taniej, bo one biorą hurtowe ilości i tym samym mogą Ci zaoferować niższą cenę.

37. Rob kanapki do pracy

Zakładowa stołówka bywa droga, szczególnie kiedy stołujesz się w niej bez abonamentu. Lepiej zrób sobie do pracy kanapki albo inny posiłek. Nie będą Cię kusić batoniki i inne przekąski, które nie dość, że drogie, to jeszcze tuczące.

38. Rób przetwory

Nie ma nic lepszego niż własnoręcznie robione ogórki konserwowe, ćwikła, koncentrat pomidorowy czy kompoty. Bez tego kupisz zimą mnóstwo gotowych słoików i dużo stracisz. Z przetworami nie tylko masz wszystko pod ręką (nie musisz specjalnie jechać do sklepu), ale też jesteś zdrowsza, bo wiesz, co jesz.

Sposoby na oszczędzanie pieniędzy

Sposoby na oszczędzanie za zakupach


39. Kupuj w Internecie

Ceny w sklepach internetowych i na Allegro są znacznie niższe niż w sklepach stacjonarnych. Większość z tych sklepów ma tak niskie ceny dlatego, że nie musi płacić za powierzchnię handlową. Różnice dochodzą nawet do 100%. Wystarczy zobaczyć, jak prezentują się ceny ubrań, butów czy elektroniki.


40. Wykorzystuj kody rabatowe

Zakupy przez Internet będą jeszcze tańsze, gdy wykorzystać kupony promocyjne. Funkcjonuje kilka stron, z których wystarczy te kody tylko skopiować, a zniżki mogą dochodzić nawet do 70%.


41. Kupuj na wyprzedażach

Wyprzedaże to raj dla wszystkich, którzy chcą oszczędzać pieniądze. Powinnaś polować na wyprzedaże szczególnie na przełomie sezonów i głównie podczas kupowania ubrań i butów. Duże drogerie też organizują co jakiś czas przeceny na konkretny asortyment. W Rossmanie regularnie pojawia się promocja -40% na kolorówkę lub kosmetyki pielęgnacyjne.

42. Kupuj ubrania w second handach

Lumpex nie kojarzy się już nikomu z brudnymi, śmierdzącymi szmatami. Teraz second handy wyglądają jak ekskluzywne butiki, a każde z ubrań wisi na osobnym wieszaczku. Kupuj tam, bo upolowanie bluzki Diora czy płaszcza Armaniego za 10 zł jest na porządku dziennym. Za 100 zł możesz kupić nawet kilkanaście w ogóle niezniszczonych ubrań. Czasami znajdziesz nawet takie z metkami.


43. Rób zakupy grupowe

Grupon stoi do Ciebie otworem. Masz możliwość kupować produkty i usługi taniej. Korzystaj z tego.


44. Pierz w orzechach i sprzątaj ekologicznie

Paczka orzechów piorących kosztuje ok. 30-40 zł i starczy Ci na cały rok. Proszek do prania za 30 zł starczy Ci zaledwie na miesiąc, a może i nie. Woda z octem i amoniakiem umyje okna tak samo skutecznie, jak płyn do szyb, a soda oczyszczona wyczyści piekarnik tak dobrze, jak drogie mleczko.

45. Sprzedaj makulaturę i plastik

Zalegają u Ciebie butelki i gazety? Posegreguj je, przygotuj i sprzedaj. Nie zarobisz dużo, ale zawsze coś. W każdym razie odzyskasz część swojego wcześniejszego wkładu.

46. Chodź na zakupy bez dzieci

Wiesz, jak jest z dziećmi. Zawsze coś sobie upatrzą i pal licho, że wcale tego czegoś nie potrzebują. Potrafią rzucić się na ziemię i krzyczeć, że masz im to kupić. Nie pozwól na to, zostaw dzieci pod opieką kogoś innego i idź na zakupy sama. Czego dziecka oczka nie widzą, tego jego serduszku nie żal.

Sposoby na oszczędzanie na samochodzie i komunikacji


47. Tankuj na stacji przy supermarkecie

Ceny na stacjach przy supermarketach zawsze są niższe.


48. Zainstaluj w aucie gaz

Jeździsz dużo? Instalacja LPG zwróci Ci się już po kilku miesiącach. Jej instalacja to koszt już od 1600 zł.

49. Zrezygnuj z autostrad

Po co płacić za przejazd autostradą, skoro budowane jest coraz więcej równoległych dróg szybkiego ruchu. Poświęć chwilę na znalezienie alternatywnej, tańszej trasy.


50. Środki do eksploatacji auta i rzeczy plażowe kupuj zimą

Płyn do spryskiwaczy, odmrażacz do szyb czy akcesoria do usuwania śniegu z auta będą latem dużo tańsze. Kupisz je za bezcen. Tak samo zimą taniej kupisz parawan plażowy, kostium kąpielowy czy słomkowy kapelusz.

51. Zainstaluj program antyradarowy i uniknij mandatu

Policja tylko czeka na Twoje pieniądze. Nie daj się. Korzystaj z programu antyradarowego i bądź spokojna.


52. Myj auto na myjni bezdotykowej

Jeżeli znajdziesz swój sposób, to uda Ci się umyć auto nawet za 5 zł. Ja tak robię. Owszem, może nie jest jakoś idealnie wypucowane, ale wystarcza mi to na tydzień. Trochę sama pomachasz, ale zaoszczędzisz. Myjnia z obsługą będzie droższa, a Ty w tym czasie i tak będziesz się nudzić.


53. Jedź na wakacje autobusem

Będzie taniej. Szczególnie jeżeli wybierasz bliski kierunek i masz ze sobą grupę znajomych. Co Ci szkodzi? Zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych.


54. Płać OC w jednej racie

Jeżeli płacę OC w dwóch ratach, to łączny koszt jest kilkadziesiąt złotych wyższy. To mówi samo za siebie. Lepiej płacić w jednej racie.


55. Korzystaj z wakacji las minute

Nie planuj do przodu, złap okazję w ostatniej chwili. Możesz polecieć na wakacje nawet za pół darmo. Podróżujesz często? Dogadaj się z miłym panem z pobliskiego biura podróży, żeby przekazywał Ci cynki o interesujących ofertach.

56. Podróżuj do pracy ze znajomymi

Regularne oszczędzanie to przede wszystkim takie, które jesteśmy w stanie prowadzić minimum przez kilka miesięcy, bo dopiero wtedy widać najlepszy efekt. Podział kosztów dojazdu na 3 czy 4 osoby to ogromna oszczędność.

57. Podróżuj rowerem

Będzie zdrowiej i niewiarygodnie taniej. Szczególnie jeżeli masz czas, a trasa jest przyjemna.

58. Kontroluj ciśnienie w oponach i oszczędzaj na paliwie

Zbyt małe ciśnienie w oponach może wygenerować kilkuprocentowy wzrost spalania. Lepiej podjechać na stację i sprawdzić ciśnienie.

Oszczędzanie pieniędzy

Inne sposoby oszczędzania59. Wymieniaj się

Nie wyrzucaj czegoś, czego już nie potrzebujesz. Wymieniaj się z koleżankami ubraniami, gazetami i drobnymi gadżetami. Korzyść będzie obustronna.


60. Sprzedawaj sprawne części z uszkodzonego sprzętu

Twój telefon nie działa, ale ma całkiem dobra szybkę lub baterię. Sprzedaj je? Naprawdę szkoda je wyrzucić. Wystaw na Allegro lub OLX i oszczędzaj pieniądze.


61. Zbieraj punkty PayBack

Zakupy w konkretnych punktach handlowych pozwolą Ci zbierać punkty, które później wymienisz na nagrody. Taki program lojalnościowy to szansa na bonusy za pieniądze, które już raz wydałaś.

62. Sprzedaj puszki i butelki

Zawsze wpadnie parę groszy.

63. Przestań palić i ogranicz alkohol

Czy komentarz naprawdę jest tutaj potrzebny? Jeżeli palisz lub często pijesz, to wiesz, że nie. Puszczasz z dymem lub „wysikujesz” nawet kilkaset złotych miesięcznie. Jaka piękna sukienka by za to była… :-(

64. Wykorzystuj kartki z obu stron

Zawsze tak robię. W pracy wszystkie jednostronnie zadrukowane kartki idą do ponownego wykorzystania. Dzięki temu zamiast dwóch ryz papieru kupuje dwie. Oczywiście niektóre ważne dokumenty nie są do tego przeznaczane, ale ok. 70% kartek jest wykorzystywanych jeszcze raz.

65. Kupuj wkłady do długopisów

Wkład kosztuje kilkadziesiąt groszy, a nowy długopis kilka złotych. Oszczędność jest widoczna gołym okiem.

66. Zorganizuj słoik na oszczędności

Wrzucaj do słoika przykładowo wszystkie złotówki, które zostaną Ci z danego dnia albo te pieniądze, które chciałaś dzisiaj wydać, ale się powstrzymałaś. W ten sposób zobaczysz, ile kompulsywnych zakupów robisz w miesiącu i ile oszczędzasz, gdy się pohamujesz.

67. Czytaj e-booki w czytelniach

Koszt e-booka to 10-50 zł. Przeczytanie go online to 2-5 zł. Naprawdę musisz kupować?

68. Kupuj szkolenia internetowe

Zastanawiasz się, jak oszczędzać pieniądze, ale jednocześnie nie chce rezygnować w nauki i poszerzania kompetencji? Kupuj szkolenia internetowe, bierz udział w darmowych webinarach. Darmowa lub tańsza wiedza jest dosłownie wszędzie.


69. Chodź na grupowe lekcje języków

Nauczyciel, który poświęca czas tylko Tobie, będzie droższy niż ten, który uczy jednocześnie kilka osób. Jesteś pojętna, nie musisz mieć go na wyłączność. ;-)

70.  Korzystaj z promocji w bankach

Konto bez opłat, darmowa karta kredytowa – jest tego sporo. Wyszukuj opcje, które pozwolą Ci jak najwięcej oszczędzać.

71. Negocjuj warunki przy koncie firmowym


Dwa konta w jednym banku to już poważny oręż do negocjowania warunków. Szczególnie wtedy, kiedy w grę wchodzi jeszcze konto bankowe, przez które przechodzi sporo kasy. Wykorzystaj to i walcz o lepsze warunki.

72. Zarabiaj na karcie kredytowej

Zawsze da się znaleźć taką, z której przy mądrym korzystaniu będzie mieć nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Bądź sprytna, bo jak nie Ty, to kto?

73. Lecz zęby u studentów

Studenci stomatologii leczą zęby nawet dokładniej niż lekarze. To wszystko dlatego, że są podczas swojej pracy dokładnie kontrolowani. Takie leczenie może być całkiem darmowe.


74. Bierz prysznic w pracy, na basenie lub na siłowni

Oszczędzisz na wodzie, a i sprzątać nie będziesz musiała.

75. Reklamuj produkty

Markowe buty rozpadły się po dwóch miesiącach? Nie pozwól sobie na tym tracić. Wykorzystaj swoje konsumenckie prawa i reklamuj. Jeżeli dobrze to rozegrasz, to dostaniesz nowy produkt lub zwrot pieniędzy. Oczywiście nie przesadzaj i nie naciągaj wtedy, kiedy nie masz podstaw. Pewnych granic nie wypada przekraczać nawet dla pieniędzy.

76. Kup coś z kimś na pół

Niektórych rzeczy używa się naprawdę rzadko. Możesz je kupić na pół z przyjaciółką lub z sąsiadką z góry. Koszt będzie zawsze mniejszy.

77. Działaj w programach partnerskich w czasie zakupów

Niektóre sklepy internetowe pozwalają nam na polecanie ich produktów, w zamian za co możemy dodatkowo zarabiać. Udział w programie partnerskim jest bezpłatny, ale zawsze możesz Ci wpaść z niego do portfela kilka dodatkowych złotych. Wystarczy tylko zamieścić baner na swojej stronie lub wrzucić link na Facebooka.

78. Weź konto bez opłat i kartę płatniczą bez opłat

Wyszukuj promocji i ofert konkurencyjnych banków. Z pewnością na tym nie stracisz a wręcz przeciwnie, możesz zarobić. Zrób research i przekonaj się, czy nie ma gdzieś korzystniejszej oferty.

79. Konsoliduj pożyczki

Dwa kredyty lub kredyt i ratę w dwóch różnych bankach można skonsolidować. Połączenie ich w jedno daje minimum kilka procent oszczędności.

80. Korzystaj z przywilejów pracowniczych

Paczki świąteczne, środki czystości, karnety na obiekty sportowe czy opiekę medyczną. Dostajesz je? To wykorzystuj i nie płać z własnej kieszeni. Jak dają, to bierz.

81. Odpisuj darowizny od podatku

Możesz oszczędzać nawet na dzieleniu się z innymi. Z każdej darowizny odpiszesz sobie od podatku 18%.


82. Kupuj w sklepach fabrycznych i u wytwórców

Sklep mięsny tuż obok zakładu wędliniarskiego lub sklep odzieżowy obok szwalni mają zawsze niższe ceny. Możesz tam też kupować rzeczy z wadą/ drugi gatunek, które tak naprawdę nie mają dużo gorszej jakości.

83. Chodź do biblioteki

Sposoby na oszczędzanie można wykorzystać także podczas nauki czy spędzania wolnego czasu. Zamiast kupować książki, możesz je wypożyczać. Gazety możesz czytać w Empiku. Będzie taniej.

84. Samodzielnie rób prezenty

Możesz zrobić biżuterię, kartki, tort lub inny prezent. Wyjdzie taniej, a obdarowana osoba będzie zachwycona. Zrobienie prezentu wymaga włożenia serca, a to jest zawsze w cenie.

85. Zrób samodzielnie to, co umiesz

Możesz nauczyć się szyć proste ubrania, możesz hodować własne warzywa, możesz zrobić wiele rzeczy. Żadna umiejętność nie powinna się zmarnować. Czasami pozwoli Ci nawet dorobić.

Sposoby na oszczędzanie pieniędzy są tak różne, że wprost nie sposób wymienić ich wszystkich. Te 85 to tylko czubek góry lodowej. Tak naprawdę możesz oszczędzać na wszystkim. Trzeba tylko uchwycić potencjał i go wykorzystać. Znasz inne sposoby oszczędzania? Podziel się nimi i zainspiruj innych.

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.