Jak zarządzać komentarzami na blogu? + Jak komentować inne blogi?

maja 12, 2016


Jak zarządzać komentarzami na blogu? + Jak komentować inne blogi?

Komentarze to bardzo ważny element każdego bloga. Jeżeli ludzie komentują Twoje wpisy to dobrze, oznacza to, że podejmują oni z Tobą i Twoim blogiem interakcje. To natomiast oznacza, że Twoje treści w jakiś sposób na nich oddziałują. Komentarze na blogach są różne, jedne przychylne, inne uszczypliwe, a jeszcze inne pisane po to, żeby uzyskać darmową reklamę. Zarządzanie swoimi komentarzami to niezwykle ważny element bloga i warto poświęcić na to zagadnienie kilka chwil.

Jak zarządzać komentarzami na blogu?Jak zarządzać komentarzami na blogu?


1. Włącz filtr antyspamowy

Moim zdaniem pytanie antyspamowe jest w dzisiejszych czasach koniecznością. Po sieci grasuje wiele botów, które zamieszczają swoje wpisy i linki, jak leci i nie oszczędzają żadnej witryny. Jeżeli nie zabezpieczysz swojego bloga przed spamem, to może okazać się, że pod każdym wpisem pojawią się dziesiątki bezsensownych komentarzy (najczęściej po angielsku) i linków, które kierują do podejrzanych miejsc. Jeżeli ktoś wejdzie na Twojego bloga i zobaczy coś takiego, to z pewnością uzna, że nie przykładasz zbyt wielkiej wartości do tego, co się u Ciebie znajdzie. Natomiast blog wolny od SPAM-u wygląda na zadbany i łatwiej na nim przebywać.

2. Moderacja wpisów na blogu

Na wszystkich moich blogach włączona jest moderacja. Co prawda zwiększa to ilość czasu, jakiego poświęcamy na bloga, ale zapobiega nieprzyjemnym sytuacjom. Niestety internetowych trolli jest bardzo dużo, tak samo jak botów. Nawet jeśli wyjątkowo przyłożysz się do tworzenia swojego bloga, to ktoś z czystej zawiści albo przez zły dzień może po prostu wylać na Ciebie lub innych komentujących wiadro pomyj. O ile być może zniesiesz krytykę w swoim kierunku, to jak to będzie wyglądać, jeśli nasi stali czytelnicy będą przez kogoś zaczepiani? Na pewno ich to zrazi, a tego przecież nie chcesz.

To czy na Twoim blogu pojawi się moderacja, czy nie, jest tylko i wyłącznie Twoim wyborem. Jeżeli komentarzy nie jest tak dużo, moderowanie ich nie będzie większym problemem. Jeśli jest ich sporo, to być może usuwanie tych obraźliwych i łamiących zasady, zajmie Ci mniej czasu niż moderowanie wszystkiego. Najlepiej wypróbuj obie opcje i sprawdź, co lepiej sprawdza się w Twoim przypadku.

 3. Jasne zasady komentowania bloga

Bardzo dobrym pomysłem będzie wprowadzenie jasnych zasad, na których można zamieszczać komentarze. Określ, czego sobie na swoim blogu nie życzysz i egzekwuj to konsekwentnie. Na moich blogach widnieje informacja, że komentować może każdy, ale usuwane będą wpisy obraźliwe, spamerskie (wyłącznie link do swojego bloga lub strony), a także te, które sama uznam za nieadekwatne.

4. Komentarze z reklamą innych blogów

Blogerzy reklamują się u siebie nawzajem od zawsze. Najprostszym i najtańszym sposobem reklamy jest pozostawienie u kogoś komentarza z linkiem do naszej strony. Niestety w bardzo wielu przypadkach zdarza się tak, że dostajemy komentarze w stylu "zajrzyj do mnie (tu adres bloga)",  "fajny blog, zapraszam do siebie". Niemalże pewne jest, iż taki komentujący nawet nie przeczytał tego, co napisaliśmy. Dlaczego mielibyśmy więc publikować te wszystkie komentarze i robić ze swojego bloga uliczny słup reklamowy?

Ja stosuje zasadę, że dany blog może się u mnie zareklamować w taki sposób tylko raz (zazwyczaj pamiętam). Jeśli widzę, że takie pseudokomentarze się ciągle powielają, usuwam je.Jak komentować na innych blogach?

Ta część będzie w pewien sposób nawiązywała do powyższej. Zasada jest jedna: zazwyczaj inni blogerzy nie lubią takich samych komentarzy, jakich nie lubisz Ty.

1. Zostaw wartość

Jeśli już zostawiasz u kogoś komentarz, to niech będzie on wartościowy. Wysil się, jedno zdanie pisane na odczepne to nie jest wartościowy komentarz. Jasne, że nie zawsze musisz pisać elaborat, ale niech Twój wpis wnosi choćby minimalną wartość. Zawsze istnieje szansa, że dzięki temu inny bloger jakoś Cię wyróżni lub poleci :)

2. Nie spamuj

Mało da Ci zostawienie samego linka. Nawet jeżeli taki komentarz będzie opublikowany, to inni ludzie nie zainteresują się Tobą na tyle, żeby Cię odwiedzić. No bo po co, skoro nie reprezentujesz sobą nic oprócz (nie)zdolności reklamowania się?

3. Komentuj dobre blogi ze swojej tematyki

Jeśli Pani X prowadzi bardzo popularnego bloga o modzie i Ty też takiego piszesz, śmiało u niej komentuj. Jej czytelnicy są przecież zainteresowani modą i chętnie odwiedzą też inne strony, które o niej traktują. Musisz nauczyć się zostawiać komentarze w naprawdę wartościowych miejscach, które są zadbane i dobrze prowadzone. Mania komentowania gdzie popadnie, może sprawić tylko, że stracisz czas.

4. Doceń pracę innego blogera

Ktoś napisał świetną notkę, ale zdarzyła mu się jedna literówka. Czy akurat to musisz skomentować, czy ten mały błąd tak istotnie zaważył nad wartością, którą właśnie od kogoś dostałeś? Chyba nie. Jeśli dopiero uczysz się jak komentować blogi, pamiętaj, że potok negatywnych słów to nie jest najważniejsza rzecz, jaką powinieneś sobą reprezentować. Doceń czyjąś pracę i skupiaj się na zaletach, nie na szukaniu dziury w całym. Każdy z nas jest inny, każdy ma prawo do własnego zdania, własnego stylu i własnych decyzji. Uszanujmy to.

Jakie komentarze irytują Cię najbardziej na blogach, a jakie lubisz? Podziel się swoimi doświadczeniami.

Jak pisać bloga, żeby ludzie chcieli Cię czytać?
Blogowanie to trudne zajęcie. Z jednej strony chcesz przelać na wirtualny papier swoje wszystkie myśli. Z drugiej natomiast chcesz docierać do jak największej grupy ludzi. Jak to pogodzić? Jak pisać bloga, żeby osiągnąć zadowolenie z własnych działań i zdobyć wiernych czytelników? Zadanie będzie wymagało dużo pracy i samozaparcia, ale jest możliwe do zrealizowania. Poniżej przedstawiam Ci 10 sposobów na to, żeby ludzie czytali Cię z przyjemnością.

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.