EFT - opukiwanie meridianów

listopada 30, 2012
EFT - opukiwanie meridianów
Z EFT pierwszy raz zetknęłam się czytając Podręcznik EFT techniki emocjonalnej wolności Garego Craiga. Początkowy opis wspaniałej metody pozwalającej leczyć najgłębsze fobie o traumy, a także niwelującej całkowicie wszelkie skutki negatywnych emocji, wydał mi się przesadzony. Jak opukiwanie ciała może zdziałać takie cuda? To wydawało się niemożliwe...

Gary Craig w swoim podręczniku podaje naczelną zasadę działania EFT. Zasada ta mówi, że:

Przyczyną wszelkich negatywnych emocji jest jakieś zaburzenie w układzie energetycznym ciała.
Drogą dedukcji dochodzimy więc do wniosku, że należy zniwelować te zaburzenia energetyczne i nasze emocje wracają do normy, do stanu, w jakim nasz organizm i psychika czują się dobrze. Tak też działa ta metoda. Co więcej jej autor podkreśla, że zaburzenia energetyczne w ciele są powodem większości chorób, na które cierpią ludzie i wyregulowanie przepływu energetycznego skutkuje całkowitą poprawą stanu zdrowotnego nawet w przypadku stwardnienia rozsianego, czy nowotworu. Nadal niewiarygodne...

Gary Craig i jego współpracowniczka Adrienne Fowlie przeprowadzili szereg badań i eksperymentów na ludziach objawiających różnego rodzaju fobie, stany lękowe, uzależnienia a nawet PTSD (zespół potraumatyczny na który cierpią żołnierze uczestniczący w wyjątkowo krwawych misjach wojskowych). Wyniki ich pracy z EDT były zadziwiające. Ludzie pozbywali się lęków i towarzyszących im negatywnych skutków w ciągu kilku lub kilkunastu minut, stosując dosyć prostą i dostępną dla każdego procedurę.

Ciało ludzkie posiada 7 głównych czakr, cent energetycznych:
1. Podstawa inaczej korzeń
2. Czakra krzyżowa
3. Czakra splotu słonecznego
4. Czakra serca
5. Czakra gardłowa
6. Czakra trzecie oko
7. Czakra korony

Oprócz czakr, które usytuowane są wzdłuż kręgosłupa, przez ciało przebiegają delikatne kanały energetyczne, zwane maridianami. Zaburzenia stanu energetycznego zakończeń tych kanałów doprowadzają do negatywnych stanów emocjonalnych i pogorszenia zdrowia. Opukiwanie ich przywraca wszystko do normy. Meridiany zostały opisane już tysiące lat temu przez starożytnych Chińczyków, a ich wiedzy dzisiaj okazuje się skuteczniejsza niż wszelakiego typu medykamenty i terapie.

Craig przeprowadził wiele udanych sesji technikami wolności emocjonalnej (EFT) a swoje sukcesy udokumentował w postaci nagrań. Autor metody przez 40 lat poszukiwał skutecznego narzędzia zmiany osobistej, które będzie nie tylko łatwe do zrozumienia i wykonania, ale i przynoszące szybkie i trwałe efekty. Oprócz opukiwania meridianów w metodzie stosuje się ustawienie polaryzacji, tj. zmianę dotychczasowego błędnego przekonania na pozytywna afirmację i dziewięciostopniową gamę mającą na celu odwrócenie świadomej uwagi od zmian energetycznych, aby te mogły zachodzić swobodnie.

Pierwszych kilka sesji EFT mam już za sobą. Muszę przyznać, że czułam po nich ogromny spokój i miałam wrażenie swoistego odblokowania pewnych obszarów. Czułam, jak mój żołądek w jednej chwili rozpoczął intensywną pracę, mimo, że cel ćwiczenia wcale nie dotyczył żołądka a pewnych negatywnych odczuć.  Prawdopodobne jest, że zablokowanie na poziomie energetycznym pewnej emocji przyczynia się do pogorszenia pracy niektórych organów a zniesienie tej blokady pozwala owym organom na nowo pracować w sposób prawidłowy.


EFT - techniki emocjonalnej wolności wykorzystują stworzoną prze Garego Craiga podstawową procedurę. Polega ona na następującym układzie:
 1. Ustawienie
 2. Sekwencja
 3. 9-cio Gamowa Procedura
 4. Sekwencja
Objaśnię tutaj szczegółowo na czym polegają kolejne etapy, ale na początek przyjrzyj się umiejscowieniu zakończeń meridianów na Twoim ciele.Wszystkie z tych punktów (oprócz czubka głowy) zostały zawarte w Podręczniku EFT. Zaznaczone na rysunku miejsca to zakończenia meridianów. Po obu stronach ciała są analogiczne, tj. występują u nasady obu brwi, po obu stronach oka, w tym samym miejscy na lewej i prawej dłoni. Warto przyjrzeć się tym punktom i je zapamiętać. Kiedy wiemy już gdzie występują potrzebne nam meridiany, możemy rozpocząć procedurę. Wykonujemy ją w czterech podanych powyżej krokach.

1. Ustawienie - negatywne wzorce i emocje jakie zostały zakodowane w Twoim systemie energetycznym powodują zmianę jego ustawienia. Craig porównuje to do źle włożonej baterii, niby wszystko jest w porządku, ale jeśli pomylisz ustawienie +/- bateria nie zadziała. Tak samo jest z naszymi organizmami, jeśli coś je zaburzyło, funkcjonują nadal, ale nie działają tak dobrze jak powinny i potrzebna jest zmiana ich ustawienia. Aby ustawić odpowiednio swoje ciało i przygotować je do zmian, rozluźnij się, masuj punkt położony 7,5 cm w dół od wgłębienia obojczyka (pod jabłkiem Adama) i 7,5 cm w bok ciała, wypowiadając przy tym trzykrotnie pozytywną afirrmację:

Nawet jeśli..............................., to głęboko i w pełni akceptuję siebie.
W miejsce kropek wstaw negatywną emocję, której chcesz się pozbyć, np:
- Nawet jeśli czuję żal, to głęboko i w pełni akceptuję siebie.
- Nawet jeśli jestem zły na swojego partnera, to głęboko i w pełni akceptuję siebie
- Nawet jeśli czuje strach, to głęboko i w pełni akceptuje siebie.

2. Sekwencja -  na tym etapie opukuj 7 razy każdy z zakończeń meridianów podążając od nasady brwi i kończąc na punkcie karate.Podczas opukiwania miej cały czas w swoim umyśle emocje nad która pracujesz, czyli powtarzaj po cichu lub w myślach: żal do mojego partnera lub strach, w zależności nad czym akurat pracujesz.

3. 9-cio Gamowa Procedura - zlokalizuj Punk Gamy, położony na zewnętrznej stronie dłoni 1cm nad wgłębieniem między kostkami małego i serdecznego palca. Opukuj go wykonując 9 następujących czynności;
 1. Zamknięcie oczu.
 2. Otwarcie oczu
 3. Skierowanie wzroku w dół w prawo.
 4. Skierowanie wzroku w dół w lewo
 5. Przewracanie wzrokiem dookoła (tak jak by nos był w centrum) w prawo
 6. Przewracanie wzrokiem dookoła (tak jak by nos był w centrum) w lewo.
 7. Nucenie piosenki przez 2 sekundy.
 8. Liczenie do 5.
 9. Ponowne nucenie piosenki.
4. Sekwencja - ponownie wykonujesz krok 2 pamiętając nad jaką emocją pracujesz.

Jeśli wykonasz wszystkie kroki poprawnie odczujesz poprawę samopoczucia i zdrowia psychicznego. Mogą odblokować się w Tobie obszary, których do tej pory nie wykorzystałeś, lub które były zakłócone przez upośledzony przepływ energii. Zainteresowanym polecam dokładne zaznajomienie się z metodą dzięki Podręcznikowi EFT Garego Craiga.

1 komentarz:

 1. ja wspieram ich prace i chronię przed złą energią za pomocą odpromiennika bio info od Creatosa

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.