Dieta dla Twojego mózgu

lutego 20, 2012


Wiesz doskonale, że właściwie zbilansowana dieta ma dobroczynny wpływ na zdrowie całego organizmu. Twój mózg pod tym względem nie jest żadnym wyjątkiem. Istnieją produkty, które przyczyniają się pozytywnie do jego sprawności i na podstawie tych produktów można ułożyć dietę, która pomoże mu funkcjonować jeszcze sprawniej. Zobacz, jak powinna wyglądać dieta dla mózgu i bądź w doskonałej kondycji.
 

Dieta na sprawny mózg


Typowa "dieta dla mózgu" jest niczym innym jak właściwie skomponowanym systemem żywienia, który wspomaga pracę wszystkich komórek, w tym mózgowych.

Jak więc powinieneś się odżywiać, aby utrzymać swój mózg w jak najlepszej formie?Przede wszystkim nie możesz zapominać o śniadaniu. Jest to pierwszy i najważniejszy z punktu żywieniowego, posiłek w ciągu dnia. Po całonocnej przerwie musisz ustabilizować poziom cukru we krwi, a więc dostarczyć organizmowi paliwa niezbędnego na kilka następnych godzin pracy. Ostatni posiłek należy spożywać najpóźniej 2 godziny przed snem. Żołądek obciążony nadmierną ilością jedzenia musi pracować, a jego intensywna praca podczas snu nie wpływa korzystnie na odpoczynek organizmu.

Aby zapobiec gwałtownym spadkom poziomu cukru, najlepiej jest spożywać 5-6 niewielkich posiłków w ciągu dnia. Spadek glukozy we krwi objawia się przemęczeniem, spadkiem koncentracji i są to pierwsze sygnały, że Twój organizm potrzebuje odpowiedniej dawki cukru. Najważniejsze jest, aby nie były to cukry proste w postaci słodyczy, dlatego, że dają gwałtowny, ale krótkotrwały wzrost poziomu cukru, a po nim następuje równie gwałtowny spadek i nadal jesteśmy głodni. Węglowodany dostarczaj więc w postaci zdrowego pieczywa (precz z glutenem) lub grubych kasz.

W Twojej diecie nie może zabraknąć świeżych owoców i warzyw. Szczególną uwagę zwróć na:
- Kapustę - reguluje aktywność tarczycy, przez co pomaga się zrelaksować.
- Brzoskwinie - zawierają potas niezbędny do prawidłowej pracy Twojego mózgu.
- Banany - zawierają one poprawiającą koncentrację tyrozynę.
- Truskawki - podnoszą odporność na stres.
- Pomidory i ziemniaki - zawierają witaminę C, poprawiającą pamięć i ułatwiającą przyswajanie żelaza.

Pij dużo wody. Mózg składa się z niej w 80%. Jeśli Twój organizm będzie odwodniony, odbije się to też niekorzystnie na pracy mózgu. Co do kawy, to owszem podnosi ona na pewien czas poziom koncentracji, ale staraj się nie wypijać jej więcej niż 2 kubki dziennie, gdyż kawa odwadnia organizm, zamiast go nawilżać.

Mózg do właściwego funkcjonowania potrzebuje również białka i witaminy B12. Znajdziesz je w chudej wieprzowinie, produktach mlecznych i jęczmieniu. Odpowiednia ilość białka jest niezbędna - jest ono składnikiem każdej komórki. Natomiast witamina B12 usuwa zmęczenie i nerwowość.

Dla Twojego mózgu korzystne są również:
- Jajka - są bogate w prekursory acetylocholiny, która odpowiedzialna jest min. za zapamiętywanie słów.
- Imbir i kminek - pomagają w ukrwieniu mózgu.
- Ryby - zawierają kwasy omega 3.
- Czekolada, kakao i migdały - zawierają niezbędny dla zdrowia magnez.
- Melisa - uspokaja i pomaga się zrelaksować.

To, co jesz ma bezpośredni wpływ na osłonkę mielinową otaczającą aksony (włókna wzdłuż których przekazywane są impulsy elektryczne). Osłonka mielinowa jest izolatorem. Gdy jest ona dobrze odżywiona, izolacja jest lepsza i informacje są przekazywane sprawniej i szybciej.
Dieta ma również wpływ na neuroprzekaźniki w mózgu (przekazujące sygnał przez synapsę).

Jeśli sposób żywienia może pomóc Ci się skoncentrować, szybciej zapamiętywać lub wyciszyć, może warto spojrzeć krytycznie na to, co jesz i wprowadzić kilka zmian? Dzięki nim będziesz się cieszyć się wydajniejszym i bardziej sprawnym mózgiem.

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.