18 ciekawostek dotyczących Twojego mózgu

lutego 16, 2012
Mózg - ciekawostki
 1. Impulsy nerwowe wędrują do i z mózgu z prędkością 237,5 km na godzinę.
 2. Kobieta ma mniejszy mózg niż mężczyzna, nie ma to jednak wpływu na jego sprawność. Mózg kobiety jest po prostu bardziej wydajny. 
 3. Podczas jednej sekundy, do ludzkiego mózgu dociera około 100 megabajtów informacji. Mózg przetwarza te informacje, selekcjonuje je i wybiera te, które są dla niego najważniejsze.
 4. Twój mózg jest najbardziej aktywny, kiedy śpisz. Marzenia senne absorbują go bardziej niż cały świat otaczający Cię w ciągu dnia.
 5. Mózg człowieka waży około 1,5 kg, co stanowi w przybliżeniu 2% masy ciała. Az trudno uwierzyć, że cały ludzki potencjał zawarty jest w tak skondensowanej formie, jaką są te 2%masy ciała.
 6. Neurogeneza, czyli proces tworzenia komórek nerwowych zachodzi przez całe Twoje życie. Im bardziej ćwiczysz i rozwijasz swoje umiejętności, tym szybciej ten proces zachodzi.
 7. Mózg składa się ze 100 miliardów neuronów o średnicy 0,1 mm i długości nawet kilku metrów.
 8. Twój mózg nie odczuwa bólu, gdyż nie posiada receptorów mogących ból rejestrować.
 9. Mózg zużywa 20% energii jaką dysponujesz. Energia ta jest mu potrzebna do efektywnej pracy i utrzymania koncentracji, dlatego też w chwilach zmęczenia i osłabienia mózg funkcjonuje gorzej i trudniej jest mu przyswajać wiedzę.
 10. 90% ciepła "ucieka" z Twojego ciała przez głowę. System chłodzenia mózgu jest bardzo precyzyjny i aby mózg mógł optymalnie funkcjonować niezbędne jest utrzymanie jego odpowiedniej temperatury, przez co tak duża ilość ciepła jest wypromieniowywana właśnie przez głowę.
 11. Energia, jaką dysponuje Twój mózg jest w stanie rozświetlić 10 watową żarówkę.
 12. Każda komórka mózgowa może wytworzyć ponad 20 000 połączeń. To czyni nas właśnie istotami o nieograniczonym potencjale. Możemy uczyć się i zwiększać umiejętności swojego mózgu, bez obawy, że zabraknie w nim miejsca na nowe informacje.
 13. Twój mózg składa się z 1 biliarda komórek, z których 100 mld to komórki aktywne, a 900 mld, to komórki glejowe.
 14. W ciągu jednej sekundy w Twoim mózgu powstaje około 3 mld synaps.
 15. Mężczyźni przy ocenianiu piękna wykorzystują prawą półkulę mózgową, kobiety zaś obie.
 16. Głównym "paliwem" mózgu jest glukoza. Gdy jej poziom we kwi spada, mózg traci zdolność, do tłumienia pragnień na wysokokaloryczne jedzenie. Dla wydajności naszego mózgu ważna jest więc odpowiednia dieta, która dostarcza mu paliwa na kolejne godziny pracy.
 17. Pewne białko w komórkach ziemniaka jest identyczne z białkiem występującym w ludzkim mózgu,  Białka te, tworzą kanały jonowe, które mają na celu przepuszczanie przez błony otaczające komórki, jonów ( min.potasu, wapnia, chloru)
 18. Mózg w 80% składa się z wody.  Niby sama woda, a jakie możliwości :-)


2 komentarze:

 1. W ciągu jednej sekundy w Twoim mózgu powstaje około 3 mld synaps.

  Jakoś nie chce mi się w to wierzyć, jak patrzę na ludzi...

  OdpowiedzUsuń
 2. Kobieta ma mniejszy mózg niż mężczyzna, nie ma to jednak wpływu na jego sprawność. Mózg kobiety jest po prostu bardziej wydajny.


  Mózg kobiety nie jest bardziej wydajny, działa tak samo jak męski, a warunkuje nas różnorodność fizyczna, no ludzie kochani co za głupoty wypisujecie...

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.